🔥NOWOŚĆ🔥 Ubezpieczenie PETHELP+ już dostępne. Sprawdź tutaj lub zadzwoń 📞790 277 277

Badanie krwi podstawowe/rozszerzone u psa, kota - zakres, kiedy wykonać? Ile kosztuje?

Badania krwi są najczęściej zlecanymi badaniami dodatkowymi u psów i kotów. Niekiedy samo badanie kliniczne nie jest wystarczające, a zwierzaki same nie są w stanie powiedzieć co im dolega. Z pomocą przychodzi wtedy badanie krwi. Badanie krwi podstawowe zawiera około 7 oznaczeń biochemicznych (w zależności od laboratorium np.: Albuminy, ALT, AP, AST, białko całkowite, glukoza, kreatynina, mocznik + globuliny + stosunek: albuminy / globuliny) i morfologię krwi. Badanie krwi rozszerzone zawiera około 15 oznaczeń biochemicznych (w zależności od laboratorium np.: ALT, albuminy, AP, AST, fosfor nieorganiczny, białko całkowite, bilirubina całkowita, cholesterol, chlorki, kreatynina, glukoza, GLDH, mocznik, potas, sód, wapń + globuliny + stosunek: albuminy / globuliny) i morfologię krwi.
Badania biochemiczne informują nas o funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, a morfologia krwi mówi o elementach morfotycznych (erytrocyty, leukocyty, płytki krwi), mierzy ich wielkość i ocenia cechy ich budowy (MCV, MCH, MCHC) oraz liczbę i procentowy udział poszczególnych rodzajów białych krwinek.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 49 zł/mies. *

Sprawdź

Kiedy wykonać badanie krwi?

Badania te powinniśmy wykonywać u swoich podopiecznych profilaktycznie co najmniej raz w roku, a u zwierząt starszych raz na pół roku. Poza tym jeśli cokolwiek niepokoi Cię w zachowaniu bądź wyglądzie pupila należy udać się do lekarza weterynarii, który zadecyduje o konieczności wykonania badań dodatkowo. Dzięki profilaktycznym badaniom krwi możemy wykryć wcześnie choroby wątroby, nerek, trzustki, śledziony i innych narządów, a także skontrolować postępy leczenia w przypadku choroby.

Jak będzie wyglądać pobranie krwi u mojego zwierzaka?

W zależności do jakiej placówki weterynaryjnej się udasz pobranie będzie wykonywał lekarz lub technik weterynarii, a Ty będziesz poproszony o przytrzymanie zwierzaka. Osoba wykonująca pobranie pokaże Ci jak prawidłowo przytrzymać pupila tak żeby zabieg przebiegł jak najszybciej i możliwe jak najmniej stresująco dla niego. Pobranie krwi najczęściej wykonuje się z przedniej bądź tylnej łapki, rzadziej z szyi. Miejsce wkłucia zostanie wygolone (dla zachowania czystości pobrania i lepszej widoczności naczyń krwionośnych), założona zostanie staza (żeby poprawić wypełnienie naczynia), pobranie krwi odbywa się najczęściej przez wkłucie igły do żyły. Po pobraniu założony zostanie opatrunek uciskowy, który należy zdjąć po około 10-15 minutach. Po pobraniu nagródź swojego zwierzaka jego ulubionym przysmakiem.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?