🔥NOWOŚĆ🔥 Ubezpieczenie PETHELP+ już dostępne. Sprawdź tutaj lub zadzwoń 📞790 277 277

Echo serca u psa, kota - wskazania, jak przebiega? Ile kosztuje?

Echo serca inaczej nazywane echokardiografią to podstawowe badanie obrazujące struktury znajdujące się w sercu. Za jego pomocą lekarz może ocenić: grubość ścian przedsionków, komór, ocenić pracę zastawek sercowych oraz wydolność mięśnia sercowego, a także ocenić przepływ krwi w przedsionkach i komorach. Wykonuje je lekarze specjalista – kardiolog psów i kotów.

Badanie to jest nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są emitowane oraz odbierane przez specjalną głowicę, by zobrazować budowę i pracę konkretnych struktur serca. 

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 149 zł/mies.*

Sprawdź

Echo serca u psów i kotów – wskazania

Na echo serca powinien skierować lekarz internista jeśli u pupila występuje:

  • Szybkie zmęczenie i omdlenia
  • Rasowa skłonność do chorób serca
  • Kaszel nie związany z układem oddechowym
  • Konieczność kontroli serca przed premedykacją
  • Nieprawidłowy wynik badania osłuchowego serca

Echo serca u psów i kotów – przeciwwskazania

Echo serca to bardzo bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne badanie stąd nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Można je wykonywać u zwierząt niezależnie od wieku oraz również u suk i kotek w ciąży.

Badanie echo serca u kotów i psów – jak przebiega?

Jeśli pacjent współpracuje i nie ucieka od głowicy badanie przebiega bardzo sprawnie. Lekarz weterynarii będzie potrzebował dostępu do lewej strony klatki piersiowej. Jeśli będzie to konieczne - aby dobrze przyłożyć głowicę do skóry zwierzęcia - lekarz wygoli niewielki kawałek sierści. Na głowicę nakłada się specjalny żel umożliwiający prawidłowy odbiór obrazu. Żel jest neutralny dla organizmu dlatego jeśli zwierzę będzie wylizywać jego pozostałości z sierści nie stanie mu się żadna krzywda. Lekarz ułoży odpowiednio pacjenta oraz poprosi o pomoc w unieruchomieniu pupila. Po badaniu właściciel otrzymuje dokładny opis badanych struktur serca.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?