Jesteś tym, co jesz. To powiedzenie jest już tak popularne, że stało się oczywiste. W samym Internecie można znaleźć bardzo dużą ilość informacji na temat odżywiania – fizjologii przewodu pokarmowego, zapotrzebowania kalorycznego, diet oraz tego jak dbać o jakość pożywienia. Czy kiedykolwiek pomyślałeś w ten sposób o swoim czworonożnym towarzyszu? Również na jego organizm przeogromny wpływ ma codzienność – nawyki, tryb życia oraz właśnie jakość i proporcje składników pokarmowych.

 

Dieta domowa psa podana w miseczkach w kształcie serduszek

Karmy dla zwierząt

Rynek karm dla zwierząt rokrocznie przynosi coraz większe zyski. Dane z 2017 roku wyceniają jego wartość na 20,5 miliardów euro. Liczba ta niesie ze sobą również możliwość wyboru tak dużego, że często można się w tym pogubić. Karmy dla zwierząt domowych, tak samo jak i nasze jedzenie mają różną jakość, inne proporcje składników pokarmowych, wiele rodzajów białka. Znajdziemy karmy z kurczakiem, indykiem, królikiem, wołowiną, wieprzowiną, jagnięciną, łososiem, tuńczykiem, krewetkami, krabem, koniną, dziczyzną a nawet z hydrolizowanym białkiem insektów. Do tego dodawane są komponenty tłuszczowe, konserwanty i węglowodany. To na te ostatnie warto zwrócić uwagę czytając skład karmy i podsumowując ich procentową zawartość. Idealna karma gotowa niestety jeszcze nie powstała, ale warto zadbać o to, aby białko było jej głównym składnikiem.

Domowa dieta dla pupila

Jeżeli chcemy poświęcić trochę czasu na komponowanie posiłków dla zwierzaka to oczywiście można je robić samodzielnie. Jeżeli dieta opiera się tylko na posiłkach przygotowywanych w domu, to warto na początku naszej drogi udać się po pomoc do lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka aby odpowiednio dobrać składniki pokarmowe oraz zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Można również oprzeć dietę na karmie gotowej oraz raz na jakiś czas samodzielnie przygotować posiłek naszemu pupilowi. Dbamy w ten sposób o różnorodność dostarczanego pożywienia.

Należy jednak bardzo uważać przy zmianie karmy lub diety. Zbyt gwałtowne wprowadzenie posiłków może zaowocować różnymi problemami ze strony układu pokarmowego i ujawnić się w formie biegunki. Są zwierzaki, dla których nowy posiłek będzie atrakcyjniejszy i przez to chętniej spożywany. Naturalnie znajdą się również takie, które nie przepadają za zmianami i będą wolały posiłki w tej samej formie i gamie smakowej. Jeżeli chcemy zaoferować zwierzęciu coś innego warto podać to na początku w małej porcji i pomieszać z dotychczas podawaną karmą/ posiłkiem przygotowanym w domu. Pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny i będzie miał swoje preferencje żywieniowe. Obserwacja jest najlepszym narzędziem, aby sprawdzić co lubi nasz pupil i razem z nim wypracować najlepszy sposób odżywiania.

 

Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku problemów zdrowotnych zwierzaka. Wiele chorób wymaga specjalistycznej diety. Alergia pokarmowa, niewydolność nerek, dieta niskotłuszczowa przy zapaleniu trzustki, cukrzyca to tylko kilka z nich i w takim przypadku należy trzymać się konkretnych zaleceń od lekarza weterynarii. Dzięki różnorodności karm na rynku weterynaryjnym, również karmy specjalistyczne mają kilka wariantów. Najmniejsze pole do zmian jest w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych gdyż należy całkowicie wyeliminować składniki, na które nasz zwierzak źle reaguje.

Dwa psy oraz 3 koty jedzące ze swoich misek

Wielkość porcji

Nasz czworonóg na pewno nie pomoże nam w doborze odpowiedniej wielkości porcji. Zwierzęce brzuszki zdają się być wiecznie puste, dlatego my na podstawie rasy, wagi oraz dziennej aktywności naszego pupila powinniśmy dobrać odpowiednią ilość pożywienia. Każda karma gotowa ma podane dawkowanie względem wagi i od tego należy zacząć, aby wyznaczyć wielkość porcji. Zwierzęta pracujące bądź bardzo aktywne powinny przyjmować większą jej ilość, ze względu na większe zapotrzebowanie energetyczne wygenerowane wysiłkiem fizycznym. Sprawa ma się inaczej, jeśli podajemy takiemu zwierzęciu karmę przeznaczoną dla zwierząt pracujących lub wysokoenergetyczną.

Ważnym wyznacznikiem jest również wiek zwierzęcia. Młode organizmy potrzebują innych proporcji składników pokarmowych jak i ilości jedzenia niż organizm dorosły – nierosnący. Należy kupować karmy dedykowane do danego przedziału wiekowego. Również suki i kotki w ciąży będą miały większe zapotrzebowanie na karmę oraz mogą wymagać suplementacji niektórych składników pokarmowych ze względu na stan fizjologiczny, w którym się znajdują.

Zwierzaki po kastracji powinny odżywiać się specjalną karmą. Po takim zabiegu zmienia się gospodarka hormonalna w organizmie co skutkuje wolniejszym metabolizmem, a tym samym mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym. Warto zadbać o karmę specjalistyczną dedykowaną dla zwierząt wykastrowanych. Na rynku karm gotowych znajduje się wiele propozycji, ale można również pokusić się o samodzielne przygotowanie posiłków. Ciekawostką jest, że tendencje do otyłości zauważono częściej u kotów.

Otyłość zwierząt

Nasze społeczeństwo, niestety jest coraz bardziej otyłe, co również przekłada się na wagę naszych czworonożnych podopiecznych. Nawyki żywieniowe, jakie sami posiadamy często przekładają się na zwierzęta. Również u zwierząt otyłość jest chorobą dietozależną. Najczęstszymi przyczynami otyłości jest nieproporcjonalna zawartość energii w diecie do wydatków energetycznych co oznacza, że zwierzę przyjmuje zdecydowanie za dużo pożywienia, bądź drastycznie mało się rusza. Pierwszym sposobem do zmiany jest oczywiście dobór odpowiedniej diety, jak i również zachęcenie naszego czworonoga do ruchu. Należy pamiętać, że otyłość nie wiąże się tylko z uroczym zaokrągleniem sylwetki, ale jest jednym z głównych czynników  predysponujących do chorób metabolicznych takich jak cukrzyca, choroby stawów, czy zwiększona podatność na zakażenia. Więcej na temat otyłości można przeczytać w naszym kolejnym artykule.

Żywienie zwierząt jest złożonym, ale wartym poświęcenia uwagi tematem. Jego zgłębienie z pewnością przełoży się na zdrowie naszego pupila.