Ostatnio wiele czytasz o psach, ponieważ chcesz odpowiedzialnie przygotować się na powiększenie rodziny. Być może już wybrałeś ulubioną rasę, a nawet znalazłeś hodowlę, w której niedawno przyszły na świat psiaki. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka, żeby nic Cię nie zaskoczyło.
Młode psy to wyjątkowo ciekawskie stworzenia. Uwielbiają poznawać świat nosem i… ząbkami. Zanim szczeniak znajdzie się u Ciebie w domu, zabezpiecz wszystkie kąty, dokumenty, ulubione pamiątki i cenne przedmioty. Przygotuj się, żeby oszczędzić sobie niepotrzebny stres, gdy radosny psiak zacznie biegać po domu.
Wyprawka dla szczeniaka – co kupić?
Przybycie szczeniaka do nowego domu to wielkie wydarzenie. Nie odkładaj robienia zakupów na ostatnią chwilę. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy już wcześniej. Będziesz potrzebować przede wszystkim:
- misek na wodę i karmę,
- jakościowej karmy dla szczeniąt,
- legowiska,
- smyczy,
- obroży i szelek,
- identyfikatora z danymi kontaktowymi,
- zabawek-gryzaków,
- zabawek interaktywnych,
- przysmaków,
- maty do nauki czystości,
- szczotki,
- ręcznika do wycierania łapek po spacerach,
- cążek do pazurków,
- zestawu do czyszczenia zębów,
- preparatu na pchły i kleszcze,
- woreczków na odchody.
Smycz, szelki i obroża dla szczeniaka
Obroża i szelki dla szczeniaka powinny być wygodne, lekkie, bezpieczne i regulowane. Wybierz model, który będzie „rósł” z psem. Na początku świetnie sprawdzą się materiałowe modele z miękką wyściółką minky.
Bezpieczne dla szczeniaka są szelki typu guard, czyli takie składające się z dwóch obręczy (wokół szyi i klatki piersiowej). Są zakładane przez głowę i zapinane za przednimi łapami. Ich budowa przeciwdziała naciskowi na delikatną szyję podczas szarpania na spacerach. Wyswobodzenie się z uprzęży jest bardzo trudne.
Do stawiania pierwszych kroków na smyczy najlepiej sprawdzi się krótka smycz o długości 1,5 metra. Nie wybieraj smyczy automatycznych, ponieważ utrudniają naukę chodzenia bez ciągnięcia. Na początek warto zaopatrzyć się w smycze parciane lub z neoprenu ze względu na ich wytrzymałość – powinny poradzić sobie z ostrymi ząbkami szczeniaka.
Legowisko dla szczeniaka
Wybór legowiska nie kończy się na dopasowaniu go kolorystycznie do kanapy. Zadbaj, aby było miękkie, wygodne i dostosowane do wielkości psa. Na początek wybierz coś prostego, bo młode psy szybko rosną.
Klatka kennelowa dla szczeniaka – czy to dobry pomysł?
Klatka kennelowa nie powinna być postrzegana jako kara dla niesfornego szczeniaka. To dobre narzędzie treningowe, które daje psu poczucie bezpieczeństwa i własnego miejsca odgrodzonego od ludzi. Uczy go samodzielności i ułatwia zostawianie psiaka w domu, bez ryzyka, że poniszczy Twój ulubiony dębowy stolik.
Proces przyzwyczajania do klatki warto rozpocząć już od pierwszych tygodni szczeniaka w nowym domu. Przebiegnie on wówczas bezboleśnie. Na początku zostaw drzwiczki szeroko otwarte i karm psiaka tylko w środku. Pozwól mu się na spokojnie przyzwyczaić i polubić nowe miejsce.
Zabawki dla szczeniaka
Zaoferuj maluchowi zabawki, które pomogą mu się rozwijać i zaspokoić instynkty. Przede wszystkim podaruj mu gryzaki, żeby złagodzić swędzenie dziąseł w czasie ząbkowania. Oprócz ulgi dają one również inne korzyści – uczą umiejętności łowieckich i kontroli nad siłą ścisku szczęki.
W rozwoju zmysłu węchu wspierają psa zabawki ze schowkami, w które można pozatykać ulubione ciasteczka. Mogą to być np. gryzaki Kong lub kule wydające przysmaki podczas toczenia.
Przez pierwsze dni w nowym domu szczeniak będzie niespokojny, ponieważ został nagle oderwany od mamy i rodzeństwa. Może popiskiwać podczas snu i kręcić się na posłaniu. Aby mógł się zrelaksować, podaruj mu podgrzewaną zabawkę, która imituje ciepłe ciało suczki.
Akcesoria niezbędne dla psa pomogą szczeniakowi szybciej przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
Jak zabezpieczyć dom przed szczeniakiem?
Ząbkujące szczeniaki gryzą nie tylko zabawki, ale również meble, dlatego lepiej zawczasu zabezpieczyć Twoje ulubione przedmioty przed ostrymi jak igiełki kłami. To również kwestia bezpieczeństwa psiaka – jego niesamowita ciekawość świata może okazać się zgubna, gdy przegryzie kabel od telewizora lub opakowanie od Domestosa.
Schowaj kable za maskownicą lub poprowadź je w specjalnych osłonach. Usuń z zasięgu pyszczka trujące rośliny dla psa (zwłaszcza gwiazdę betlejemską, monsterę, dieffenbachię, aloes i fikusa). Pochowaj w zamykanych szafkach chemię gospodarczą i kosmetyki. Pozbieraj z niskich stolików kapsle, baterie, monety i leki. Zgarnij również cenne przedmioty – dokumenty, pieniądze i bibeloty.
Każdy pies potrzebuje własnego kącika. To jego strefa spokoju, w której będzie mógł bezpiecznie odpocząć. Zaplanuj miejsce dla szczeniaka, jeszcze zanim pojawi się u Ciebie w domu. Ustaw legowisko nieco na uboczu w salonie lub w gabinecie, jeśli często tam przebywasz. Nie stawiaj posłania przy grzejniku.
Jeśli nie chcesz, żeby Twój pies miał dostęp do całego domu, zainwestuj w bramkę. Możesz nią odgrodzić np. kuchnię lub schody.
Jak przygotować domowników na szczeniaka?
Ty czekałeś na szczeniaka tygodniami, może nawet miesiącami, ale on został nagle oddzielony od swojego stada i musi przyzwyczaić się do nowej rutyny. To dla niego bardzo stresujący okres, dlatego nic dziwnego, że popiskuje i jest osowiały. Aby aklimatyzacja przebiegła sprawnie, wprowadź konkretną rutynę.
Ustal, o której godzinie szczenię jada, o której chodzi na spacery, kiedy się bawi. Od razu opracuj jasne zasady i poproś domowników o ich przestrzeganie. Chodzi tu zwłaszcza o reguły dotyczące wchodzenia na kanapę, spania w łóżku, karmienia zwierzaka przy stole i skakania na powitanie (dwie ostatnie kwestie odradzamy!).
Nigdy nie baw się ze szczeniakiem rękami. Nie ucz go podgryzać Twoich palców. Choć na początku może Ci się to wydawać słodkie i urocze, z czasem zacznie po prostu boleć. Dłonie powinny się kojarzyć maluchowi tylko ze spokojnym głaskaniem.
Jeśli w domu są dzieci, naucz je odpowiednio obchodzić się z psiakiem. Wytłumacz, że nie należy za nim biegać, ciągnąć go za uszy i ogon, podnosić na siłę i grzebać w jego misce. Pokaż, jak się z nim bezpiecznie bawić. Pilnuj, żeby szczeniak mógł w każdym momencie odejść i odpocząć od towarzystwa.
Przygotuj się na to, że początki będą trudne. Pierwszego dnia przyjdzie euforia, w końcu właśnie z Tobą zamieszkał upragniony towarzysz. Wierny piesek, którego nauczysz efektownych sztuczek i będziesz zabierał na długie spacery po polach.
Już w pierwszych tygodniach zderzysz się z rzeczywistością – kałuże na podłodze, rozrzucone zabawki i pogryzione kapcie. Na szczęście szczeniak szybko nauczy się czystości, wyjdą mu nowe zęby i z czasem przyzwyczai się do zasad panujących w rodzinie. Cierpliwości.
Pakiet weterynaryjny dla szczeniaka
W pierwszych miesiącach życia będziesz częstym gościem u weterynarza. Czekają Cię szczepienia, odrobaczanie i wizyty kontrolne. Rosnące psiaki są bardziej narażone na urazy i choroby. Aby uniknąć niespodziewanych kosztów, zaopatrz się w pakiet weterynaryjny PETHELP. Zadbaj o pełną opiekę dla szczeniaka i spokój ducha dla siebie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.