Problemy z uszami to drugi w kolejności powód wizyt u lekarza weterynarii według badań opublikowanych na łamach Small Animal Practice w 2003 r. Niestety prędzej czy później może spotkać również naszego czworonożnego przyjaciela. Warto więc wiedzieć, jak objawia się zapalenie uszu u psa, a co najważniejsze – jak mu zapobiegać. Może dotyczyć każdego psa i choć uszy mają różne kształty oraz wielkość potrafią sprawiać jednakowo dużo kłopotów. Zdecydowanie częściej problemy z nimi mają rasy do tego predysponowane, o ciężkich i opadających uszach, ale i posiadaczy sterczących one nie omijają.
Objawy zapalenia uszu u psa
Najczęściej zauważalnym przez właścicieli objawem zapalenia ucha u psa jest potrząsanie głową lub jej przechylanie na boki. Dodatkowo bardzo często pies nie pozwala dotknąć okolicy swoich uszu – z uwagi na silny ból. Często jednym z symptomów jest drapanie uszu łapami, ocieranie się o podłogę lub meble w domu przy jednoczesnym pojękiwaniu i skamleniu. Takie zachowania są bardzo niebezpieczne dla naszego pupila, bo mogą powodować wtórne urazy – rany, podrażnienia, a nawet krwiaki małżowiny!
Należy bacznie obserwować swojego czworonoga i w razie wystąpienia wymienionych wcześniej objawów niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Szybka interwencja i wdrożenie leczenia już przy wczesnych symptomach są niezwykle ważne.
Zapalenie uszu u psa: predyspozycje rasowe
Psy o oklapłych, ciężkich uszach mają zdecydowanie większą skłonność do ich zapalenia. Dzieje się tak dlatego, że ciepły i wąski kanał małżowiny usznej przy jednoczesnym braku dostępu powietrza i panującej tam wysokiej wilgotności staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii, ale także pasożytów zewnętrznych.
Najbardziej predysponowanymi do problemów za uszami rasami są: cocker spaniel, labrador, owczarek niemiecki, seter, basset i jamniki. Nie wszystkie z wymienionych tutaj ras mają oklapnięte małżowiny. Dzieje się tak ponieważ znaczna część zapaleń uszu u psa ma swoją przyczynę w alergii, nawet pokarmowej.
Szczególnie narażeni na zapalenie uszu
Nie zapominajmy o psich pływakach, szczególnie tych jeziornych i stawowych. Gdyż stojące wody są istną „bombą biologiczną”, pełną bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Psy często zażywające kąpieli w wodach stojących, przy braku osuszania małżowiny po każdorazowym zanurzeniu głowy, są szczególnie narażone na zapalenie ucha. Dlatego, aby zapobiec chorobie, najlepiej ograniczyć kąpiele w takich zbiornikach do minimum lub po każdej dokładnie osuszyć kanał słuchowy gazikiem.
Patyczki do uszu nie są dobrym wyborem, gdyż spychają woskowinę, naturalnie występującą w kanale słuchowym, w głąb tego kanału. Zwykły gazik będzie wystarczający. Nie należy się bać samodzielnego czyszczenia uszu u swojego psa. W przeciwieństwie do ludzkiego ucha, kanał słuchowy psa załamuje się w połowie pod kątem prostym więc praktycznie nie ma ryzyka uszkodzenia ucha wewnętrznego, przy jego codziennej pielęgnacji. ?
Warto jednak poprosić lekarza weterynarii, by przy rutynowej wizycie zademonstrował, jak poprawianie czyścić uszy naszego czworonoga. Dodatkowo na takiej wizycie można skorzystać z pakietu PETHELP, w którego skład wchodzi czyszczenie uszu.
Przyczyny zapalenia ucha u psa dzielimy na:
- czynniki pierwotne (alergie, choroby autoimmunologiczne, pasożyty, urazy, ciała obce)
- czynniki wtórne (zakażenia bakteryjne i grzybicze, pasożyty, glony)
- czynniki wrodzone (zwężenia w obrębie przewodu słuchowego, gęste włosy w przewodzie słuchowym, nadprodukcja woskowiny, ciężkie i opadające małżowiny)
Z kolei samo zapalenie ucha u psa dzielimy ze względu na obszar jaki ono obejmuje. Wyróżniamy więc:
- otitis interna – zapalenie ucha wewnętrznego;
- otitis media – zapalenie ucha środkowego;
- otitis externa – zapalenie ucha zewnętrznego
Najczęściej występuje zapalenie ucha zewnętrznego, które leczy się najmniej inwazyjnymi metodami.
Jak leczy się zapalenie uszu u psa?
Należy pamiętać, że słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów zwierząt. Zapalenia ucha u psa nie wolno więc leczyć domowymi metodami. W każdym przypadku konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii dokładnie zbada pacjenta i określi rodzaj i powód zapalenia. Może też zlecić dodatkowe badania laboratoryjne.
Bardzo często do określenia przyczyny zapalenia konieczne jest pobranie wymazu z ucha i ocena go pod mikroskopem. To pozwala dokładnie stwierdzić z jakim patogenem mamy do czynienia. Opierając się na otrzymanych wynikach lekarz weterynarii dobierze najlepsze, najbardziej skuteczne dla danego przypadku leczenie. Najczęściej zalecane są preparaty do podawania miejscowego w formie kropli lub płynu. Należy pamiętać, żeby stosować leki zgodnie z zaleceniem. Nie należy zaprzestawać terapii wcześniej niż zalecił to lekarz mimo widocznej poprawy stanu zdrowia, gdyż może to powodować nawroty i narastanie oporność wśród bakterii znajdujących się w chorym uchu. Takie leczenie może trwać nawet do kilku tygodni – należy więc uzbroić się w cierpliwość!
Zapalenie uszu u psa, choć jest częstą przypadłością, ma całkiem dobre rokowania. Dużą role w jego zapobieganiu ma właściciel i jego zaangażowane w dbanie o uszy naszych czworonogów. Dlatego tak ważne jest by porozmawiać z lekarzem weterynarii o profilaktyce dobranej do potrzeb naszego psa.
Źródła:
- Canine otitis externa — Treatment and complications
- Diagnosis and treatment of otitis media in dogs and cats
- Causes of otitis externa
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.