Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby zdrowotne naszych ukochanych pupili. Starsze koty i psy, czyli psy powyżej 7-8 lat i koty powyżej 10-12 lat, wymagają szczególnej uwagi, aby zachować ich dobre samopoczucie. Regularne kontrole i kompleksowa opieka profilaktyczna mogą pomóc wykryć potencjalne problemy zdrowotne, zanim staną się one poważne.
Co składa się na opiekę starszych psów i kotów?
Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę u starszych zwierząt domowych, jest ich dieta. Gdy koty i psy się starzeją, ich metabolizm zwalnia, co utrudnia im utrzymanie prawidłowej wagi. Ponadto starsze zwierzęta mogą mieć zmniejszoną zdolność wchłaniania składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby zapewnić im dietę bogatą w białko i niską zawartość tłuszczu, aby pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej, a także zapewnić odpowiednią równowagę składników odżywczych i kalorii w celu wsparcia ogólnego stanu zdrowia. Diety dedykowane seniorom, są specjalnie opracowane tak, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby żywieniowe starszych zwierząt i zapewnienie im odpowiedniej równowagi składników odżywczych. Zawierają one wyższy poziom przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych, które pomagają w utrzymaniu układu odpornościowego i funkcji poznawczych na prawidłowym poziomie.
Kolejnym ważnym aspektem opieki nad starszymi zwierzętami jest regularna aktywność fizyczna. Zapewnienie ruchu pomaga utrzymać stawy i mięśnie w dobrej kondycji, co może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób stawów. U starszych zwierząt ich poziom energii i zdolność do ćwiczeń mogą spadać, dlatego ważne jest, aby dostosować intensywność i czas trwania aktywności do indywidualnych potrzeb i możliwości zwierzęcia. Krótkie spacery lub codzienna zabawa w pomieszczeniu mogą pomóc w utrzymaniu aktywności i zdrowia pupila. Dodatkowy ruch pomaga również w zapobieganiu otyłości, która jest powszechnym problemem u starszych zwierząt domowych i może prowadzić do rozwoju innych chorób metabolicznych takich jak cukrzyca.
Profilaktyczna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia starszych psów i kotów. Regularne kontrole i badania przesiewowe pomagają we wczesnym wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych, kiedy są one jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia lub zahamowania. Badania krwi mogą pomóc wykryć schorzenia takie jak choroby nerek, cukrzyca i problemy z tarczycą. Badania moczu mogą pomóc w identyfikacji zaburzeń takich jak infekcje dróg moczowych i choroby nerek. Badania rentgenowskie oraz ultrasonograficzne pomagają w diagnostyce między innymi zapalenia stawów, chorób serca, przewodu pokarmowego i nerek. Dbałość o aktualne szczepienia oraz prewencja chorób pasożytniczych są równie ważne.
Oznaki starzenia u psów i kotów
Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z oznak starzenia się u starszego zwierzaka. Mogą to być zmiany apetytu lub masy ciała, zwiększony czas snu, zmiany w zachowaniu i problemy z poruszaniem się. Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych zmian, ważne jest, aby umówić się na wizytę do lekarza weterynarii. Niektóre z najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na problem zdrowotny u starszych zwierząt, to:
- Apatia
- Utrata lub przybranie na wadze
- Zmiany apetytu
- Zmiany w ilości spożywanej wody
- Zmiany w oddawaniu moczu lub wypróżnianiu
- Zmiany i trudności w sposobie poruszania
- Trudności w oddychaniu
- Kaszel lub kichanie
- Guzki na skórze
- Zmiany w zachowaniu, takie jak dezorientacja lub pobudzenie
- Utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały im przyjemność
- Nadmierne drapanie, lizanie lub gryzienie skóry
- Nieświeży oddech lub zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła
Najczęściej spotykane schorzenia u “psiokocich” seniorów
Niektóre z najczęstszych chorób obserwowanych u starszych kotów i psów to choroby stawów, choroby nerek, cukrzyca i choroby zębów. Pod pojęciem choroby stawów może kryć się wiele jednostek chorobowych, które polegają na obecności stanu zapalnego oraz obrazu zwyrodnienia w obrębie stawu, mogącym powodować ból i sztywność. Często występuje on u starszych zwierząt po urazach lub przy nadwadze i otyłości. Zwyrodnienie najczęściej jest spotykane w stawach biodrowych, łokciowych lub w odcinkach kręgosłupa kręgosłupie. Objawy zapalenia stawów obejmują sztywność, niechęć do poruszania się, trudności ze wstawaniem, schodzeniem po schodach oraz kulawiznę. Leczenie w zależności od stopnia zaawansowania choroby stawów obejmuje terapię przeciwbólową, fizjoterapię i kontrolę wagi. W bardzo poważnych stanach możliwa jest konieczność iniekcji dostawowych lub interwencja chirurgiczna. Wcześnie wykryty stan choroby stawów umożliwia najlepsze rokowanie dla psiego lub kociego pacjenta. Kondycję stawów najlepiej ocenia badanie rentgenowskie.
Choroba nerek to kolejna powszechna choroba występująca u starszych psów i kotów Jest to schorzenie postępujące, która nieleczona może prowadzić do niewydolności nerek. Często jest to spowodowane stopniową utratą funkcji kłębuszków nerkowych i może być spowodowane różnymi czynnikami m.in. predyspozycją genetyczną, wysokim ciśnieniem krwi, nieprawidłową dietą, chorobami zębów, a także przez niektóre infekcje. Objawy chorób nerek obejmują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, oddawanie moczu w nieprawidłowych ilościach, utratę wagi, wymioty, apatię, nieprzyjemny oddech z jamy ustnej zwierzaka. Leczenie zależy od tego z jakim dokładnie schorzeniem będziemy mieć do czynienia: kamica nerkowa, przewlekła choroba nerek, nowotwór oraz od tego, czy są obecne zaburzenia innych układów. Najczęściej wymagane jest zastosowanie płynoterapii, leków przeciwzapalnych/ antybiotyków, preparatów zmieniająch pH moczu, a także interwencja dietetyczna.
Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne, które wpływa na sposób, w jaki organizm wykorzystuje cukier i często występuje u starszych kotów i psów. Jest to kolejna jednostka chorobowa do której najbardziej predysponowane są zwierzęta z nadwagą lub otyłe. Szczegółowo choroba ta została omówiona w poniższym artykule. Jest ona najczęściej spowodowana brakiem insuliny, hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Objawy cukrzycy obejmują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, utratę wagi i ospałość. Leczenie cukrzycy często opiera się na trzymaniu odpowiedniej diety oraz, jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, zastosowaniu insulinoterapii oraz leków wspomagających. Największą rolę przy leczeniu cukrzycy odgrywa właściciel, że względu na konieczność regularnych posiłków oraz kontrolę poziomu cukru.
Starsze koty i psy są również bardziej narażone na problemy z uzębieniem. Jest to spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego i może prowadzić do problemów takich jak ból, infekcje, trudności w jedzeniu, a nawet chorób metabolicznych takich jak cukrzyca czy choroby nerek. Objawy na jakie na pewno należy zwrócić uwagę to przewlekły ból, nieświeży oddech, zaczerwienione lub opuchnięte dziąsła, trudności w jedzeniu, utrata wagi. Znaczne zaniedbane zdrowia jamy ustnej może spowodować nawet konieczność usunięcia zębów. Regularna kontrola stanu uzębienia, a także ich czyszczenie mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania problemu i może obejmować konieczność regularnego stosowania preparatów czyszczących lub zabiegu stomatologicznego.
Wczesne wykrywanie i leczenie tych i innych chorób związanych z podeszłym wiekiem może pomóc przedłużyć jakość życia Twojego psiego lub kociego seniora. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę czynników ryzyka i planując badania profilaktyczne współpracować z lekarzem weterynarii. Regularna kontrola weterynaryjna, zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, pielęgnacja zębów i zwracanie uwagi na oznaki starzenia są kluczowe dla utrzymania zdrowia i szczęścia starszych zwierząt. Zapewniając odpowiednią opiekę, możesz zagwarantować swojemu pupilowi dobrą jakość życia w jego złotych latach.
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.