Zęby są ważne. Również te psie. No bo jak bez nich pokazać sąsiadce na spacerze, że nie wolno po głowie? ? Poza tym to one pozwalają zwinąć kanapkę ze stołu albo pilot z kanapy… Ale czy to znaczy, że należy o nie jakoś szczególnie dbać? Czy pies nie umie sam zatroszczyć się o swój uśmiech? Dziś odpowiadamy na pytanie, czy naprawdę trzeba myć psu zęby – i dlaczego?
Zęby służą psu do chwytania, polowania, rozrywania dużych kawałków jedzenia, obejmowania przedmiotów, które chce przenieść z miejsca na miejsce, do zabawy ze stadem lub człowiekiem… To dzięki nim pies jest w stanie zaspokoić sporą część swoich potrzeb biologicznych i psychologicznych.
Czy trzeba dbać o nie w specjalny sposób? Innymi słowy, czy trzeba myć psu zęby, czy może pies sam o nie zadba, na przykład gryząc kości?
Problemy stomatologiczne psów
Psy – podobnie jak ludzie – mogą mieć (i często mają) problemy stomatologiczne. Do najczęstszych należą: próchnica kamień nazębny i zapalenie dziąseł. Choroby zębów i przyzębia należą do najczęściej występujących chorób u psów. Co ciekawe, dotykają głównie psy ras małych i miniaturowych i nasilają się wraz z wiekiem.
Choroby zębów i przyzębia ma od 44% do 63,3% wszystkich psów! U psów od 3 roku życia wzwyż problem dotyka nawet 85%!
Winę ponosi tzw. kamień nazębny, czyli zmineralizowana forma płytki nazębnej, która osiada na zębach psa. To mieszanina resztek pokarmu, bakterii, białek, związków wapnia etc. Na początku przyjmuje formę lekkiego osadu, który można łatwo usunąć, z czasem jednak twardnieje i staje się bardzo trudny do usunięcia.
Dlatego coraz głośniej mówi się o tym, że należy myć psu zęby. Ale jak to – myślimy. Szczoteczką? Kto widział wilka ze szczoteczką do zębów?!
To jak to jest z tymi zębami?
Czy to prawda, że trzeba myć psu zęby?
Zdecydowanie tak.
Podawanie psu kości, specjalnych przysmaków i gryzaków może pomóc i lekko ograniczać odkładanie się osadu na zębach, ale z całą pewnością nie zastąpi regularnego mycia szczoteczką i pastą.
Mycie psu zębów wpływa na cały jego organizm, bo bakterie w jamie ustnej psa wywołują i nasilają wiele chorób ogólnoustrojowych. Zdrowa jama ustna jest szczególnie istotna w przypadku psów schorowanych.
Brzydki zapach z jamy ustnej psa to pierwszy sygnał, że dzieje się coś złego.
Czym myć psu zęby?
Wyłącznie specjalną pastą weterynaryjną. Niedopuszczalne jest mycie psu zębów pastą, przeznaczoną dla ludzi! W najlepszym razie może to wywołać u zwierzęcia wymioty i biegunkę, w najgorszym – nawet napad padaczkowy i śmierć. Na rynku znajdziemy dziś całe mnóstwo szczoteczek i past, przeznaczonych dla psów. Można znaleźć nawet pastę o smaku mięska!
Jak zacząć myć psu zęby?
– ucz psa tolerowania mycia zębów od samego początku – najlepiej zacząć już „od szczeniaka”
– postaw na pyszne, smakowe pasty (wyłącznie weterynaryjne!)
– używaj miękkiej szczoteczki, by nie podrażnić psu dziąseł
– zaczynaj zawsze powoli i spokojnie
– w trakcie mycia nagradzaj psa za cierpliwość słownie
– po umyciu nagródź psa jego ulubionym smakołykiem!
Gdy jest już za późno…
Gdy pies ma już problemy stomatologiczne konieczna może być sanacja jamy ustnej, przeprowadzana w gabinecie weterynaryjnym.
Sanacja obejmuje dokładne zbadanie jamy ustnej zwierzęcia, a następnie pozbycie się płytki nazębnej i osadów, polerowanie i dezynfekcję.
Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pies potrzebuje sanacji, jest duże prawdopodobieństwo, że tak… Ponad 2/3 psów i kotów w wieku powyżej 2 lat ma objawy chorób przyzębia, a wraz z wiekiem odsetek zwierząt dotkniętych chorobą rośnie (Gawor J., Reiter A., Jodkowska K., Kurski G., Wojtacki M.P., Kurek A.: Influence of Diet on Oral Heath In Cats and Dogs. Journal of Nutrition 136 7S July 2006, 2021S.).
Zabieg sanacji wykonywany jest zawsze w znieczuleniu ogólnym.
Aby sanacja nie była konieczna, kluczowa jest właściwa profilaktyka – innymi słowy – należy regularnie i dokładnie myć psu zęby!
Źródła:
https://pl.virbac.com/home/porady/fakty-i-mity-w-stomatologii-psow.html?preventiframecaching=1
https://fera.pl/czy-warto-czyscic-psu-zeby-czy-mozna-to-robic-samemu.html
https://acana.com.pl/karma/jak-wyczyscic-zeby-psu/
Gawor J., Reiter A., Jodkowska K., Kurski G., Wojtacki M.P., Kurek A.: Influence of Diet on Oral Heath In Cats and Dogs. Journal of Nutrition 136 7S July 2006, 2021S. –
Niemiec B.A.: Professional Teeth Cleaning. J Vet Dent. 2003, 20 (3), 175-80.
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.