Ochrona przeciw pchłom i kleszczom jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie naszych czworonożnych podopiecznych. Jak to się dzieje, że preparat podany na skórę działa przez miesiąc? Gdzie się zatrzymuje? Jak wpływa na zwierzę? Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które zawierają różne substancje czynne, o podobnym działaniu na pchły i kleszcze oraz naszych pupili.

Preparaty spot on

Substancje zawarte w preparatach możemy podzielić na dwie duże grupy – działające miejscowo oraz działające ogólnie. Najczęściej stosowane są działające miejscowo. Do tej grupy związków należą między innymi: fipronil, imidakloprid, permetryna. Po podaniu na skórę bardzo szybko wchłaniają się do naskórka, a następnie rozprzestrzeniają po jego warstwach. Dzięki temu, że gromadzą się w gruczołach łojowych są regularnie wydalane na najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka. Do organizmu wchłaniają się w znikomych ilościach. Pchły i kleszcze, żerując na powierzchni skóry zwierzaka po kontakcie bezpośrednim z substancją doznają paraliżu i odpadają. Tego rodzaju preparaty podajemy na kark, aby uniemożliwić zwierzakowi zlizanie substancji. Nie zaleca się kąpieli przez około 3 dni przed oraz po aplikacji. Może to zmniejszyć to efektywność preparatu. Działanie ochronne związków z tej grupy trwa przez około miesiąc.

 

Podanie preparatu spot on na kark psa

Preparaty o działaniu ogólnym

Nieco odmienny mechanizm mają substancje działające ogólnie do których, zaliczamy m.in. fluralaner. Jest to substancja, która może być podawana drogą doustną lub na skórę. Jej działanie opiera się na tym, że wchłania się z przewodu pokarmowego lub z powierzchni skóry do krwi, gdzie wiąże się z białkami na około 12 tygodni. Insekty – pchły i kleszcze – po wkłuciu się w skórę zwierzęcia, pobierają krew z substancją, która powoduje u nich paraliż. Dzięki temu pasożyty odpadają.

Kleszcze w Polsce

Obecnie w Polsce temperatury dobowe w grudniu i styczniu często przekraczają 5-7°C co sprawia, że kleszcze są aktywne przez okrągły rok. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ochronę na cały ten czas. Insekty te są nosicielami wielu chorób m.in. bardzo niebezpiecznej dla psów choroby pasożytniczej — babeszjozy. Jest ona wywołana przez pierwotniaka umiejscawiającego się w czerwonych krwinkach, a przypadki zachorowań w miesiącach zimowych są coraz częściej odnotowywane.

Pamiętajmy, że zawsze mamy możliwość spojrzenia na ulotkę dołączoną do preparatu, gdzie zawarte są wszystkie informacje na temat działania danej substancji na zwierzę. W razie wątpliwości lekarz weterynarii odpowie na wszystkie nasze pytania oraz doradzi jaki preparat wybrać najlepiej, aby właściwie zadbać o naszego czworonożnego przyjaciela.