Opiekunowie psów i kotów z alergią pokarmową często mają duży problem ze znalezieniem karmy, która nie będzie uczulać ich czworonoga. Czy karma na bazie owadów może sprawdzić się w żywieniu zwierzaka cierpiącego na alergie?

Coraz więcej domowych czworonogów cierpi na alergie pokarmowe objawiające się między innymi uporczywym świądem oraz zaczerwienieniem i osłabieniem skóry. Takie objawy alergii są nie tylko wyjątkowo uporczywe dla zwierzaka – mogą także prowadzić do przewlekłych problemów dermatologicznych, których leczenie jest często długotrwałe i kosztowne. Nic dziwnego więc, że opiekunowie psów i kotów z alergią dokładają wszelkich starań, by znaleźć odpowiednią karmę dla alergika. Niestety wśród uczulających czworonoga składników znajduje się przede wszystkim białko zwierzęce, które powinno przecież stanowić podstawę diety mięsożernego zwierzaka… Czy karma z owadów może być dobrym wyborem dla psa lub kota uczulonego na białko zwierzęce? I czy zastąpienie mięsa białkiem z insektów jest na pewno bezpieczne i zdrowe dla domowego czworonoga?

Czy białko owadów może zastąpić mięso w karmie?

Podawanie psu lub kotu karmy zawierającej owady może budzić u opiekunów wiele obaw. Robaki w karmie nie kojarzą się bowiem z typowym elementem diety mięsożernego czworonoga… Okazuje się jednak, że mączka z insektów może stanowić wartościową, zdrową, a przy tym ekologiczną i humanitarną alternatywę dla mięsa.

Do produkcji karm insect wykorzystuje się różne gatunki robaków. Są to najczęściej larwy czarnej muchy (Hermetia illucens), larwy chrząszcza mącznika młynarka (Tenebrio molitor), rzadziej także szarańcze czy świerszcze. Białko tych owadów charakteryzuje się wartością odżywczą porównywalną do mięsa wołowego lub ryb i zawiera wszystkie niezbędne kotom i psom aminokwasy. Ma jednak znacznie lepszy skład pod względem substancji mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych – dzięki temu ich zastosowanie w karmie pozwala ograniczyć ilość syntetycznych suplementów dodawanych do gotowego produktu. Mączka z larw dostarcza zwierzakowi także innych substancji, które mogą łagodzić objawy zaburzeń trawiennych oraz pozytywnie wpływają na mikroflorę jelit i odporność. Białko owadów jest ponadto lekkostrawne i hipoalergiczne, dzięki czemu sprawdzi się w żywieniu psów i kotów z alergią pokarmową lub nietolerancją oraz czworonogów z wrażliwym układem pokarmowym cierpiących na nawracające problemy żołądkowe.

Robaki w karmie pochodzą wyłącznie z certyfikowanych hodowli podlegających kontroli weterynaryjnej, są także odporne na choroby i wyjątkowo szybko rosną, przez co nie musza być karmione antybiotykami ani hormonami wzrostu. Dzięki temu ich białko jest w pełni bezpieczne oraz wolne od potencjalnie szkodliwych dla psa lub kota substancji.

Produkcja mączki z owadów jest ponadto wyjątkowo ekologiczna – larwy chrząszczy i muchówek żywić można niemal każdym rodzajem pokarmu, co pomaga zagospodarować resztki żywności przeznaczone do utylizacji. Natomiast jedyne powstające podczas hodowli odpady, czyli odchody robaków, stanowią doskonały ekologiczny nawóz. Utrzymanie i rozmnażanie owadów przeznaczonych na karmę nie zużywa także zbyt wiele prądu ani wody, dzięki czemu nie obciąża środowiska naturalnego i nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla. Owady przed zmieleniem wprowadzane są w stan hibernacji, a następnie mielone w całości i suszone. W przeciwieństwie do zabijania zwierząt z hodowli przemysłowych produkcja białka insektów jest więc humanitarna i nie przysparza zwierzętom zbędnego cierpienia.

Czy zwierzakowi z alergią pokarmową warto kupić karmę z insektami?

Zalety karm z insektów

Gotowe diety na bazie białka z owadów mają kilka zalet, dzięki którym sprawdzą się nie tylko jako karma dla alergika:

  • białko insektów nie jest zbyt powszechnie stosowane w karmach dla psów i kotów, czworonóg prawdopodobnie nie miał z nim wcześniej kontaktu – karmy z owadami mogą więc stanowić podstawę diety eliminacyjnej u zwierząt z alergią,
  • w przeciwieństwie do hydrolizowanego białka owady są wyjątkowo smaczne i aromatyczne – hipoalergiczna dieta bazująca na insektach może być podawana nawet bardzo wybrednym psom i kotom z alergią,
  • mączka z owadów jest lekkostrawna, dzięki czemu zawarte w niej składniki są dobrze przyswajane nawet przez wrażliwego zwierzaka,
  • wykorzystywane do produkcji karm robaki zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą łagodzić objawy alergii i stany zapalne u psa i kota,
  • chityna znajdująca się w mączce z owadów poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów trawiennych,
  • w hodowli owadów nie stosuje się antybiotyków, sztucznych nawozów ani hormonów wzrostu,
  • w odróżnieniu od przemysłowej hodowli zwierząt na mięso, produkcja białka z insektów nie wytwarza ton odpadów, nie zużywa zbyt wiele energii ani wody i nie zajmuje dużo przestrzeni, a także nie przyczynia się do cierpienia zwierząt – karma insect jest więc doskonałą alternatywą dla ekologicznych karm wegańskich czy wegetariańskich.

Jak wybrać dobrą karmę z owadów dla psa lub kota?

Szukając dobrej karmy z insektów dla czworonożnego alergika warto zwrócić uwagę na kilka cech diet bazujących na białku owadów. Wśród tego typu karm znajdują się bowiem zarówno diety wysokiej jakości, jak i mało wartościowe produkty.

Karma dla zwierzaka z alergią pokarmową powinna być monobiałkowa, czyli zawierać tylko jedno źródło białka. Niestety część produktów reklamowanych jako hipoalergiczne karmy insect oprócz owadziego białka może zawierać także dodatek ryb, jagnięciny czy nawet tłuszczu z kurczaka. W karmie z insektami znaleźć się mogą także inne składniki stanowiące dla zwierzaka potencjalny alergen – zboża, sztuczne konserwanty, polepszacze smaku i barwniki. Dlatego chcąc podawać czworonogowi hipoalergiczną karmę, w której jedyne źródło białka stanowią robaki, należy dokładnie przeanalizować skład zamieszczony na opakowaniu.

Wybierając karmę insect dla psa lub kota warto zwrócić uwagę także na skład analityczny, który informuje o zawartości białka, tłuszczu, składników mineralnych i włókna w danym produkcie. Ilość składników pokarmowych powinna być dostosowana do potrzeb danego czworonoga – jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia.