Przebieranie psów i kotów w Halloween. Super zabawa czy zwierzęca udręka?

Zbliża się najstraszniejszy dzień roku – 31 października – ulubiona data miłośników imprez tematycznych. Na ulice wychodzą wilkołaki, wampiry, wiedźmy i duchy, zarówno te dwunożne, jak i… czworonożne. Pupile w przerażających strojach wyglądają najsłodziej na świecie, jednak, czy przebieranie psów i kotów w Halloween to na pewno dobry pomysł?

Wraz z końcem października na sile przybiera dyskusja na temat traktowania zwierząt domowych jak ludzi. Dla wielu właścicieli pupile stają się pełnoprawnymi członkami rodziny – pieką im torty na urodziny, kładą prezenty pod choinką, a także robią miejsce w szafie na słodkie przebrania. Dopóki te zwyczaje nie szkodą, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy te, z pozoru niewinne, działania wywołują u czworonożnych przyjaciół dyskomfort a nawet stres!

Dlaczego właściciele przebierają psy i koty na Halloween?

Zwierzęta przebrane w urocze stroje szturmem podbiły Twoje media społecznościowe? Co tu dużo mówić – kotek w kostiumie Draculi czy mopsik stylizowany na pająka wyglądają niebywale słodko. Takie kreacje po prostu przyciągają uwagę – ciężko jest przejść obok nich obojętnie.

Czworonożni przyjaciele stali się nam bardzo bliscy, dlatego wiele osób przekłada na nich własne uczucia i pragnienia. To normalne, że chcesz z nimi spędzać dużo czasu, celebrując wyjątkowe chwile. Jeśli Halloween jest dla Ciebie ważnym dniem, to zapewne pragniesz zachować we wspomnieniach widok pupila w uroczym kostiumie. Skoro jamnik Reks prezentuje się świetnie jako parówka, to pewnie czuje się równie dobrze, prawda? Niestety, możesz łatwo się pomylić.

źródło: Licencja na zdjęcie z Adobe Stock.

Czym grozi przebieranie zwierząt na Halloween?

Niektóre kostiumy na Halloween są dla pupili po prostu niewygodne. Rzadko kiedy robi się je na wymiar, dlatego często ich rozmiar nie odpowiada rozmiarom czworonoga. Z tego względu ubranie może obetrzeć go we wrażliwych miejscach, np. na szyi czy pachwinach.

Prawdziwe zagrożenie stanowią ciasne gumki na łapach, które mogą utrudnić przepływ krwi, a w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do martwicy kończyn. Uważaj również z elementami znajdującymi się blisko szyi. Zwierzę może niechcący zahaczyć się, a w konsekwencji – nawet udusić.

Źle dobrany strój ogranicza ruchy pupila. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w pełnym porządku, gdy patrzysz na swojego kota przebranego za nietoperza? Możesz nawet nie zauważyć, że każda jego próba wskoczenia na ulubiony drapak kończy się niepowodzeniem przez ciężki kostium. Zwierzak nie rozumie, co jest nie tak, a przez to ogromnie się stresuje, co może wywołać późniejsze problemy behawioralne.

Oczywiście powyższe scenariusze są bardzo skrajne. Najczęstsze kłopoty związane z przebraniami dla psów i kotów to… problemy żołądkowe. Zestresowany czworonóg, chcąc uwolnić się od niewygodnego stroju, może wziąć sprawy w swoje łapy (albo raczej pysk) i pogryźć kostium. Największe zagrożenie stanowią plastikowe i metalowe elementy, które mogą uszkodzić układ pokarmowy zwierzaka.

Jaki kostium dla psa i kota wybrać?

No dobrze, skoro przebieranie psa i kota w Halloween może skończyć się dla zwierzaka stresem i problemami zdrowotnymi to pytanie brzmi – czy w ogóle warto to robić? Tę decyzję musisz podjąć, kierując się przede wszystkim dobrem pupila.

Strojenie zwierzaka w kostiumy ma sens tylko, jeśli:

  • czworonóg jest przyzwyczajony do przebieranek i lubi tę formę aktywności z właścicielem;
  • kreacja jest wygodna i bezpieczna;
  • cały czas obserwujesz pupila i ściągniesz strój, gdy tylko zacznie mu przeszkadzać.

Jeśli zdecydujesz się przebrać swojego psa lub kota, wybierz wygodne ubranie, np. sweterek w dynie czy lekką (i nie za długą) narzutkę na grzbiet w stylu płaszcza Draculi. Upewnij się, że nie krępują one ruchów zwierzęcia. Nie zakrywaj mu oczu ani uszu – może to być bardzo dezorientujące, a nawet ograniczać wzrok czy słuch pupila.

Zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany kostium, zwłaszcza jeśli zwierzę ma skłonności do alergii. Ubranie powinno pozwalać skórze swobodnie oddychać i nie powodować przegrzania. Od razu odrzuć stroje z małymi elementami – guzikami, cekinami czy dzwoneczkami – łatwo je połknąć, a mogą poważnie zaszkodzić zwierzakowi.

Jak poznać, że zwierzę nie lubi przebrania?

Jeśli po prostu ubierzesz swojego psa lub kota w kostium, może się okazać, że nie będzie on z tego powodu szczęśliwy. Przetestuj przebranie jeszcze przed Halloween. Twój, zazwyczaj niesamowicie energiczny, pupil po założeniu stroju stał się wycofany, apatyczny lub przestraszony? To znaczy, że nie czuje się zbyt dobrze!

Obserwuj uważnie mowę ciała swojego zwierzaka – sztywna postawa, chowanie ogona między nogi, unikanie kontaktu wzrokowego i nerwowe oblizywanie się oznaczają, że pies jest zestresowany. W przypadku kota zdenerwowanie objawia się zazwyczaj gwałtownymi ruchami koniuszka ogona, kuleniem uszu i chowaniem się w bezpieczne miejsce.

Czy przebierać psa lub kota w Halloween? – oto jest pytanie

Przemyśl dobrze decyzję o przebraniu psa lub kota w Halloween. Kieruj się przede wszystkim dobrem swojego zwierzaka, a nie “polubieniami” na Instagramie. Jeśli Twoje zwierzę jest otwarte na takie doświadczenia, zadbaj, aby kostium był wygodny i leżał na nim jak najbardziej naturalnie. Cały czas obserwuj zachowanie pupila i nie pozwól, by biegał w stroju cały wieczór. Życzymy Wam strasznie bezpiecznego Halloween!