Urzekły Cię świecące oczy puchatej kulki w schronisku? Przeglądając stronę fundacji, trafiłeś na mruczka, który po prostu musi z Tobą zamieszkać? To świetnie, że chcesz pomóc kociej biedzie, ale upewnij się, że na pewno jesteś świadom tych 8 rzeczy przed adopcją kota.

Biorąc kota pod swój dach, przyjmujesz obowiązki na kilka/kilkanaście lat. Musisz być na nie przygotowany w 100%. W końcu chcesz pomóc zwierzakowi, a nie mu zaszkodzić… Czy masz odpowiednio dużo czasu, przestrzeni i pieniędzy, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki? Skorzystaj z poniższych pytań, żeby ocenić swoje możliwości.

1. Czy masz czas na kota?

Koty powszechnie uchodzą za bardziej samodzielne zwierzęta niż psy. Często decydują się na nie zabiegane osoby, myśląc pewnie, że skoro z kotem nie trzeba wychodzić, to nie będzie mu przeszkadzać nieobecność właściciela przez 16 godzin poza domem.

Nie jest to prawda. Nawet najbardziej niezależny kot wymaga uwagi właściciela. Musisz poświęcić czas na wspólną zabawę. Koty, jako drapieżniki, potrzebują stymulacji. Gonienie za pluszową myszką, polowanie na wędkę i zabawa w chowanego pomaga im rozładować nadmiar energii. Bez tego będą czuły narastające znudzenie i frustrację.

Kot potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Nie jest samowystarczalny. Niektóre zwierzaki będą chciały siedzieć na Twoich kolanach, inne przyjdą po głaski raz na jakiś czas, ale żaden z nich nie chce czuć się samotny. Jeśli prowadzisz bardzo intensywny tryb życia i brakuje Ci czasu nawet na zrobienie kolacji, to najprawdopodobniej nie jest to najlepszy czas na adopcję.

2. Czy masz fundusze na kota?

Codzienne utrzymanie zdrowego kota nie jest bardzo drogie. Spokojnie zamkniesz się w 200 zł miesięcznie. Wysokie koszty pojawiają się jednak na początku, gdy musisz zainwestować w całą wyprawkę (drapaki, kuwety, transporter, zabawki etc.), oraz, gdy zwierzak zacznie chorować

Adopcja kota finansowe zobowiązanie. Jesteś z nim na dobre i na złe. Musisz mu zapewnić wysokiej jakości karmę i odpowiednią opiekę weterynarza, łącznie z odrobaczaniem, szczepieniami i badaniami okresowymi. Zanim przygarniesz zwierzaka, policz, czy będziesz w stanie mu pomóc w razie kłopotów zdrowotnych.

3. Czy będziesz mógł trzymać kota w mieszkaniu?

Ten punkt dotyczy przede wszystkim osób, które wynajmują mieszkanie. Sprawdź, czy Twoja umowa nie zabrania trzymania zwierząt domowych. Najlepiej zapytaj się również właściciela. Dzięki temu unikniesz konieczności szukania nowego lokum, gdy dowie się on o nowym lokatorze.

Pamiętaj, że sytuacja może się nagle zmienić. Być może za rok czy dwa będziesz musiał się przeprowadzić. Upewnij się, że w Twojej okolicy da się wynająć mieszkanie razem z kotem. Weź pod uwagę, że zwierzę może podrapać meble lub zarysować ściany. Będziesz wtedy musiał zapłacić za zniszczenia. Kaucja za wynajmowanie domu ze zwierzęciem może być nawet dwa raz wyższa. Czy jesteś na to gotowy?

4. Czy nikt z członków rodziny nie ma silnej alergii?

Alergia na koty pojawia się u 4% badanych osób. Najczęściej dotyczy białka Fel d1, które występuje w sierści, ślinie i skórze. Jej objawy uprzykrzają życie. Wywołują łzawienie oczu, katar i problemy z oddychaniem. Nawet jeśli do tej pory nikt w rodzinie nie miał tego problemu, przeprowadźcie testy na alergię.

Przy delikatnej alergii możesz pokusić się o adopcję, ale trzeba podjąć odpowiednie środki, aby zminimalizować objawy:

  • regularnie sprzątać,
  • często myć ręce po kontakcie z kotem,
  • korzystać z oczyszczaczy powietrza,
  • zwolnić osobę z alergią od sprzątania kuwety, czesania kota itd.

Poważna alergia może z kolei doprowadzić do zaostrzenia astmy, przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, a nawet anafilaksji. Każdy przypadek indywidualnie skonsultuj z lekarzem.

5. Czy jesteś gotów na złe zapachy i kępki sierści na ulubionej kanapie?

Koty mają swój zapach. Czasami poczujesz smrodek kuwety, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Aby temu zapobiec, musisz czyścić ją co najmniej raz dziennie i używać chłonnego żwirku. Może się zdarzyć, że na początku zwierzak będzie obsikiwał poszczególne kąty i znaczył teren. Czy masz w sobie wystarczająco cierpliwości, żeby nauczyć go korzystać jedynie z kuwety?

Musisz też liczyć się z tym, że koty czasami wymiotują, szczególnie wtedy, gdy połkną zbyt dużo sierści podczas mycia. Mogą to zrobić na podłodze, ale czasami zdarza im się zanieczyścić śnieżnobiały dywan lub trudną do prania kanapę. Potrafisz to zaakceptować?

Koty uwielbiają odkrywać otoczenie i mają mnóstwo wolnego czasu. Dostaną się do wszystkich zakamarków domu. W poszczególnych miejscach mogą zostawiać ślady swojej obecności. Jeśli kępki sierści na świeżo wypranym praniu irytują Cię bardziej, niż chcesz przyznać, przemyśl jeszcze raz decyzję o adopcji.

6. Czy potrafisz zapewnić kotu bezpieczeństwo?

Jeśli masz balkon lub lubisz otwierać okna na oścież, powinieneś zainwestować w profesjonalną siatkę. Koty to ciekawskie zwierzęta. Podczas obserwowania otoczenia mogą się zapomnieć w emocjach i wyskoczyć z 4 piętra za przelatującą sroką. Takie sytuacje często kończą się śmiercią zwierzaka lub bolesną operacją.

Koty wcale nie muszą same wychodzić na dwór. Nie powinieneś im na to pozwalać. Odpowiednio przygotowane mieszkanie z drapakami, hamakami i zawieszonymi na ścianach półami będzie stanowiło interesujący teren dla kota. Zwłaszcza jeśli planujesz regularnie się z nim bawić. Jeśli chcesz, żeby pupil zaczerpnął świeżego powietrza, zawsze możesz przyzwyczaić go do szelek i smyczy…

7. Czy ktoś z Twoich bliskich zajmie się kotem podczas Twojej nieobecności?

Sprawdź, czy masz wśród swojej rodziny lub przyjaciół osoby chętne do zaopiekowania się Twoim pupilem, gdy Ciebie nie będzie przez tydzień lub dwa. Popytaj wśród bliskich, nawet jeśli nie lubisz wyjeżdżać na długi czas albo planujesz spędzać urlopy z kotem. Może się zdarzyć, że po prostu będziesz musiał udać się w podróż służbową lub nagle trafisz do szpitala.

Nie możesz po prostu zostawić kota samego na kilka dni. Nawet jeśli zapewnisz mu jedzenie i wodę, brak obecności człowieka będzie działał na niego deprymująco. Wywołany gwałtowną zmianą stres prowadzi do problemów behawioralnych i zdrowotnych. Jeśli nie masz w otoczeniu osoby chętnej do opieki nad zwierzakiem, sprawdź oferty petsittingu i hoteli dla zwierząt w okolicy.

8. Czy masz siłę i środki, żeby regularnie zabierać kota do weterynarza?

Koty mogą żyć 20 lat i więcej. Przez ten czas, co najmniej raz w roku powinieneś zabierać je na badania kontrolne i szczepienia. Ponadto musisz zadbać o zabiegi pielęgnacyjne: przycinanie pazurków, czyszczenie zębów i odrobaczanie.

Jeśli Twój kot ma cukrzycę lub inne przewlekłe schorzenie, częste wizyty w lecznicy staną się częścią rutyny. Oprócz czasu będą również pochłaniały środki

Upewnij się, że jesteś na to przygotowany. Wykup wcześniej pakiet weterynaryjny PETHELP, który pokryje koszty zabiegów. Nie będziesz musiał martwić się o nagłe wydatki i zapewnisz kotu najlepszą możliwą opiekę.