Wielu opiekunów kotów decyduje się na podawanie pupilowi gotowej karmy suchej lub mokrej. Ten sposób żywienia jest wygodny i wymaga jedynie nałożenia zwierzakowi odpowiedniej porcji karmy do miski. Jednak to nie wszystkie sposoby żywienia kotów! Czym karmić kota, jeśli nie chcemy podawać mu wysoko przetworzonych karm?

Producenci karm dla kotów zaskakują nas coraz to nowymi pomysłami. W sklepach znaleźć można nie tylko produkty marketowe, złożone główne z węglowodanów, ale także diety bezzbożowe, monobiałkowe i weterynaryjne. Niestety karmy gotowe to produkty wysoko przetworzone – do ich produkcji używa się wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia, które znacznie obniżają ich strawność. Karmy mogą także zawierać potencjalnie szkodliwe sztuczne barwniki, konserwanty i polepszacze smaku. Nic dziwnego więc, że opiekunowie chcący szczególnie zadbać o zdrowie zwierzaka poszukują bardziej naturalnych metod żywienia. Tylko czym karmić kota, by podawana mu dieta była bezpieczna i zdrowa? Oto kilka innych sposobów, które warto wziąć pod uwagę.

Czym karmić kota?

BARF dla kota

BARF (Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednie surowe jedzenie) to sposób żywienia, którego założeniem jest podawanie kotom diety zbliżonej do naturalnego sposobu odżywiania się tych zwierząt w ich naturalnych warunkach. Dieta BARF składa się przede wszystkim z surowego mięsa i podrobów. Uwzględnia także podawanie suplementów, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych. Typowa mieszanka ułożona według zasad kociego BARFa składać się będzie z:

  • 70-75% mięsa,
  • 15% podrobów (serca, nerki, żołądki),
  • 5% wątroby,
  • 5% dodatków (jajka, olej rybny, suplementy).

W przeciwieństwie do psiej wersji tej diety, w BARFie dla kotów nie stosuje się żadnych roślin. Niewielki dodatek błonnika z warzyw wskazany jest tylko w przypadku zaparć. Koci BARF często nie zawiera także kości, dlatego do mieszanki należy dodać suplement wapnia – mielone skorupki jaj lub mączkę kostną. Pozostałe suplementy stosowane w tej diecie to drożdże piwne, jajka, algi morskie, olej z łososia, hemoglobina i tauryna.

Zalety diety BARF dla kota

Przygotowane według zasad BARF posiłki są lekkostrawne i bogate składniki, które mają największe znaczenie dla mięsożercy. Wielu opiekunów uważa, że w porównaniu do żywionych gotową karmą czworonogów koty karmione BARFem są zdrowsze i mają bardziej lśniącą sierść. O lepszym wykorzystaniu składników pokarmowych zawartych w posiłku świadczą też mniejsze odchody pozostawiane w kuwecie.

Karmiąc kota BARFem opiekun ma pełną kontrolę nad składem posiłków podawanych zwierzakowi. Korzystając ze świeżego mięsa przeznaczonego dla spożycia dla ludzi wiemy, że w diecie naszego pupila nie znajdą się niebezpieczne konserwanty, sztuczne barwniki, odpady z rzeźni, zepsute resztki mięsa ze sklepowej lady, zmielone pióra… Takiej pewności nie mamy natomiast, podając kotu karmy gotowe.

Zaletą karmienia kota BARFem jest też możliwość dostosowania diety do potrzeb i upodobań danego zwierzaka. Wybierając odpowiednie gatunki mięsa i uważnie dobierając proporcje składników można ułożyć jadłospis dla kotów o wrażliwym układzie trawiennym, cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe czy potrzebujących odchudzania. Z pomocą dietetyka zwierzęcego można także dostosować koci BARF do potrzeb zwierząt cierpiących na przykład na choroby nerek czy cukrzycę.

Dieta surowa dla kota

Wady diety BARF dla kota

Chcąc karmić kota BARFem należy pamiętać, że ta metoda żywienia nie jest pozbawiona wad. Nieprawidłowe przygotowanie mieszanki będzie skutkować niedoborami pokarmowymi, które mogą wywołać poważne choroby. Niestety ułożenie zbilansowanej diety BARF wymaga odpowiedniej wiedzy – opiekun musi znać zawartość białka i tłuszczu w różnych gatunkach mięsa i podrobów oraz dawkowanie suplementów. W przygotowaniu mieszanki pomocne są kalkulatory diety, które można znaleźć w internecie. Nie są one jednak idealne, a podawane przez nie proporcje składników należy traktować orientacyjnie.

Przygotowywanie kociego BARFA jest czasochłonne. Kupione w sklepie mięsnym składniki należy zmielić za pomocą maszynki do mięsa i wymieszać z suplementami. Gotową mieszankę powinno się podzielić na dzienne porcje i popakować w osobne pojemniki, które należy przechowywać w zamrażalniku. Jednorazowo możemy przygotować kotu posiłki nawet na kilka miesięcy, zaoszczędzając w ten sposób dużo czasu – o ile posiadamy duży zamrażalnik…

Whole Prey dla kota

Kolejną alternatywną metodą żywienia kotów jest dieta Whole Prey. Jej założeniem jest podawanie zwierzakowi tego, co mógłby upolować w naturalnym środowisku – surowych myszy, ryb, szczurów, piskląt i przepiórek, wraz z piórami, sierścią i kośćmi. Zwolennicy WP uważają, że całe ciała takich zwierząt dostarczą kotu niezbędnych mu składników pokarmowych, o ile tylko posiłki będą wystarczająco zróżnicowane. Ewentualne niedobory witamin i kwasów tłuszczowych omega-3 można zrównoważyć, okazjonalnie podając kotu całe jaja i olej z łososia.

Zwierzęta podawane kotu na diecie Whole Prey bezwzględnie powinny być martwe i pochodzić wyłącznie od zaufanych dostawców. „Karmówkę” dostać można na przykład w sklepach internetowych z karmą dla węży.

Zalety Whole Prey dla kota

Dieta WP dostarcza kotu wysokiej dawki niezbędnych mu składników pokarmowych w łatwo przyswajalnej formie. Może mieć to pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd czworonoga. Pochodząca od zaufanych dostawców karmówka jest także wolna od szkodliwych dla kota dodatków, takich jak barwniki czy konserwanty.

Podawanie kotu karmówki jest mniej czasochłonne, niż przygotowywanie mieszanki BARF – zakupione ofiary przechowywane w zamrażalniku wystarczy rozmrozić przed posiłkiem. Zbilansowanie diety WP nie wymaga skomplikowanych obliczeń, choć opiekun powinien znać orientacyjny skład elementów diety i w razie potrzeby podawać kotu jaja i olej z łososia w odpowiednich dawkach.

Wady Whole Prey dla kota

Dużą wadą kociego Whole Prey jest konieczność podawania całych, martwych zwierząt. Wiele osób nie jest w stanie przyzwyczaić się do widoku nieżywych szczurów czy pisklaków. Przechowywanie ich w zamrażalniku może też wywoływać obrzydzenie u pozostałych domowników korzystających z lodówki.

Kolejną wadą diety WP jest możliwość zrobienia przez kota sporego bałaganu. Nadgryzione, przenoszone po domu kawałki mogą nie tylko umazać krwią meble i podłogę, ale także wydzielać wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny zapach…

Trzeba także pamiętać, ze podawanie kotu wysokiej jakości karmówki jest znacznie droższe, niż stosowanie wysokiej jakości mokrej karmy.

Czym karmić kota?

Surowe diety dla kotów zyskują coraz większą popularność. Jednak szukając najlepszego sposobu żywienia kota nie należy patrzeć wyłącznie na panującą modę – dietę trzeba dostosować przede wszystkim do stanu zdrowia kota (niektóre choroby wymagać będą podawania specjalistycznej diety weterynaryjnej) i jego upodobań (nie wszystkie koty będą chciały jeść surowe mięso albo martwe myszy). Opiekun powinien także zastanowić się, czy dysponuje odpowiednią wiedzą i czasem pozwalającym na przygotowanie kotu zbilansowanych, zdrowych posiłków.

Jeśli uważamy, że BARF i Whole Prey są ponad nasze siły, nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia. Wysokiej jakości mokra karma o dużej zawartości mięsa lub dieta dobrana przez lekarza weterynarii będzie o wiele bezpieczniejsza i zdrowsza, niż źle zbilansowane, surowe posiłki!