Karma sucha, karma mokra, a może… BARF? Na czym polega BARF dla psa i czy to prawda, że jest najlepszą dietą, jaką możesz mu zaoferować? Jak skomponować zdrową, pełnowartościową dietę, opartą na surowych produktach i czy każdy pies może przejść na BARFA?
Żywienie psa to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy rozważyć biorąc pod opiekę czworonoga. Nie ma wątpliwości, że to, jaką dietę wybierzemy dla naszego psa, będzie miało wpływ na jego zdrowie, kondycję i samopoczucie przez całe życie. A przecież wszyscy chcemy, żeby życie to było długie i beztroskie.
Dieta dla psa – jak wybrać dobrze?
Nie odważymy się jednoznacznie stwierdzić, że BARF dla psa to najlepsze, co możesz mu zaoferować, jeśli chodzi o zdrowe żywienie. Z pewnością, jak każda dieta, ma swoje wady i zalety, a wybór sposobu żywienia zawsze powinien być indywidualnie dobrany do stanu zdrowia konkretnego psa. Warto jednak znać wszystkie możliwości żywienia, bo tylko wtedy nasza decyzja będzie świadoma i rozważna. Aby wybrać dobrze, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale też wsłuchanie się w potrzeby psa i pogodzenie ich z własnymi możliwościami.
Na czym polega BARF dla psa?
Zacznijmy od nazwy. BARF to skrót od Biologically Appropriate Raw Food, co tłumaczymy jako biologicznie odpowiednia surowa dieta, wzorowana na naturalnym pożywieniu pierwotnych psów.
Komponując BARF łączy się surowe mięso z tłuszczami, suplementami, a często również warzywami i owocami. W ten sposób powstaje prawidłowo zbilansowany posiłek.
Ogromnie ważne są proporcje!
Jeśli nie skomponujemy diety poprawnie, możemy przysporzyć psu poważnych problemów ze zdrowiem. Źle ułożony BARF dla psa to ryzyko powstania w jego organizmie niedoborów pokarmowych. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy BARF to dobra dieta dla Was – lepiej zdecyduj się na dobrej jakości karmę komercyjną, która będzie kompletna pod względem odżywczym.
Poniżej podpowiadamy, jak skomponować dietę BARF dla psa dorosłego i zdrowego. W przypadku psów schorowanych ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi, zalecamy wizytę u dietetyka weterynaryjnego lub lekarza weterynarii, który specjalizuje się w żywieniu zwierząt.
BARF dla psa: krok 1 – wielkość porcji
Ile powinien jeść pies na BARFIE? Wielkość posiłku wylicza się procentowo, zakładając, że im większy pies, tym mniejsze jego zapotrzebowanie energetyczne.
Psy ras dużych i olbrzymich – dzienna porcja na poziomie 1-2% masy ich ciała.
Psy ras małych i miniaturowych – dzienna porcja na poziomie 5-7% masy ich ciała.
Szczeniaki – jeśli potrafisz przewidzieć wagę docelową szczeniaka (bo np. znasz jego rodziców) jako wagę posiłku przyjmij 3-4% wagi docelowej psa. Jeśli nie wiesz, ile będzie ważył Twój szczeniak, przyjmij 10% jego aktualnej wagi.
BARF dla psa: krok 2 – proporcje
- 50% mięsa
- 15% kości
- 15% podrobów (serca, wątroba, nerki etc. – zawierają witaminy A, E, K, witaminy z grupy B i wiele innych, spore ilości tauryny, fosforu, cynku, żelaza, miedzi, manganu)
- 5% wątroby
- 10% warzyw
- 5% owoców (choć nie są konieczne)
Przykład:
Dorosły owczarek niemiecki ważący 30 kg powinien dostawać dzienną porcję o wadze od 0,3 kg do 0,6 kg. Uśredniając będzie to 0,5 kg, z czego 0,25 kg to mięso, itd… Jeśli pies nie jada warzyw i owoców – brakujący procent uzupełniamy mięsem. Pies na BARFIE powinien dostawać też surowe jajko (rasy duże: około jednego dziennie, rasy średnie: 4-6 na tydzień, rasy małe: 2-3 na tydzień)
BARF dla psa: krok 3 – suplementy
Do podstawowych suplementów, które trzeba podawać na BARFIE należą:
- Drożdże browarnicze – źródło wit. z grupy B
- Algi morskie – źródło jodu
- Tran/olej z dzikiego łososia – źródło wit. D
- Olej omega3 – źródło kwasów omega3
Po więcej informacji odsyłamy do zaleceń FEDIAF: https://www.wetgiw.gov.pl/download/FEDIAF-Wytyczne-zywieniowe-karmy,3500.pdf
Jak wprowadzić BARF dla psa krok po kroku?
- Zaczynamy od samego mięsa mięśniowego, najlepiej, jeśli będzie chude, np. drób.
- Jeśli pies czuje się dobrze i nie ma problemów żołądkowych – wprowadzamy podroby (warto robić to stopniowo, zaczynając np. od serc, a następnie wątróbki).
- Jeśli pies czuje się dobrze można wprowadzić do jego diety kości (tu również należy robić to stopniowo).
- Na koniec do posiłków dołączamy warzywa, owoce i suplementy.
Czy BARF jest dobry dla mojego psa?
BARF dla psa to dobre rozwiązanie, jeśli:
- pies nie toleruje gotowej karmy
- pies jest alergikiem (posiłki na BARFIE nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów)
- pies ma warunki, aby poradzić sobie z jedzeniem kości, surowego mięsa i warzyw
- pies lubi surowe mięso
- Ty, jako opiekun psa, masz możliwości (czasowe i finansowe) aby zapewnić psu wysokiej jakości mięso i prawidłowo skomponowane posiłki.
WAŻNE!!
- Zawsze kupuj mięso, przeznaczone do spożycia dla ludzi! Tylko takie mięso jest badane pod kątem wielu groźnych patogenów. Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów „dla psów na BARFIE” czy surowych karm – niestety są one kiepskiej jakości. Nie warto ryzykować.
- Nigdy nie wolno dawać psu „gołej” kości, pozbawionej mięsa lub z małą ilością mięsa. To bardzo niebezpieczne.
- Nigdy nie podajemy psu kości po obróbce termicznej. Takie kości łatwo się łamią i kruszą, co naraża psa na zadławienie lub skaleczenie, a w najgorszym razie może prowadzić do perforacji żołądka lub jelit.
- Nie zapominajmy, że nasi czworonożni podopieczni powinni być regularnie badani (przynajmniej krew, mocz) bez względu na to na jakiej są diecie. Pełen zestaw badań do wykorzystania w gabinetach weterynaryjnych dostaniecie w pakietach Pethelp: pethelp.pl
Jeśli zainteresował Was temat BARFA, gorąco polecamy facebookową grupę: Barfne korepetycje. Znajdziecie tam mnóstwo wartościowej wiedzy na temat żywienia zwierząt.
Źródła:
https://www.facebook.com/groups/barfnekorepetycje2
https://www.zadowolonypies.pl/baza-wiedzy/zywienie-barf
www.facebook.com/groups/barfnekorepetycje2
Komentarze
[…] przeciwieństwie do psiej wersji tej diety, w BARFie dla kotów nie stosuje się żadnych roślin. Niewielki dodatek błonnika z warzyw […]