Koszmarem każdego opiekuna zwierzęcia jest myśl o zaginięciu ukochanego psa lub kota. Zwierzęta domowe są obecnie traktowane jak członkowie rodziny, a ich utrata zalicza się do bardzo trudnym przeżyć dla opiekunów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów identyfikacji zwierzęcia podczas zaginięcia jest wszczepienie im chipa. Ta niewielka, ale jakże istotna technologia jest obecnie uważana za niezbędne narzędzie umożliwiające odczytanie danych kontaktowych opiekunów zwierząt i zapewnienie bezpieczeństwa psów i kotów.
Czym jest mikrochip oraz jak działa?
Czipowanie to prosta, bezpieczna procedura polegająca na wszczepieniu pod skórę psa lub kota małego chipa wielkości ryżu. Sam mikrochip jest pasywnym urządzeniem RFID (posiadającym częstotliwość radiową). Nie zawiera baterii ani innego źródła zasilania. Aktywowany jest przez fale radiowe emitowane przez skaner mikrochipów.
Kiedy skaner znajduje się nad chipem, emituje sygnał, który aktywuje chip w celu przesłania jego unikalnego numeru identyfikacyjnego. Numer ten jest następnie wyświetlany na skanerze, umożliwiając osobie skanującej zwierzę wyszukanie danych kontaktowych właściciela w bazie danych. Taki skaner jest dostępny w większości gabinetów, przychodni oraz lecznic weterynaryjnych w Polsce. Proces czipowania jest szybki, minimalnie inwazyjny i przypomina rutynową iniekcję podskórną. Po wszczepieniu mikrochip pozostaje na miejscu przez całe życie zwierzęcia, zapewniając trwałą formę identyfikacji.
Czip zazwyczaj wszczepia się po lewej stronie ciała zwierzęcia w okolicy szyi lub między łopatkami. Nierzadko zdarza się, że podczas życia zwierzęcia czip wędruje w niższe okolice ciała. Jeśli byłby problem z odnalezieniem czipa pod skórą zwierzęcia za pomocą badania palpacyjnego będzie on widoczny na rutynowym zdjęciu rentgenowskim. Nowoczesne mikrochipy zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować ruch i są bardzo niezawodne. Jednak zawsze dobrze jest skanować mikrochip zwierzęcia podczas regularnych wizyt weterynaryjnych, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
Jakie dane zawiera mikroczip?
Do czipa przypisany jest numer identyfikacyjny, który jest unikatowy dla każdego zwierzaka. Dane zawarte pod tym numerem są odczytywane w bazach, które najczęściej wymagają poniższych informacji przy rejestracji:
Dane zwierzęcia – gatunek, rasa, płeć, data urodzenia, umaszczenie.
Kontakt do opiekuna – imię i nazwisko opiekuna, numer telefonu, adres e-mail.
Opcjonalnie – dane kontaktowe drugiego opiekuna (imię i nazwisko, adres, numer telefonu).
Jak zarejestrować czip w bazie danych?
W Polsce najczęściej zalecaną bazą danych do rejestracji danych kontaktowych opiekunów zwierząt jest baza Safe Animal. Jest to międzynarodowa baza danych, która prowadzi największą i najbardziej aktualną bazę w Polsce i jest połączona z bazą Europetnet.
Istnieją również inne bazy danych np. Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie (CBDZOE), która jest połączona z bazą Worldpetnet.
Wpis do każdej z baz najczęściej jest bezpłatny jeśli realizowany jest w gabinecie weterynaryjnym lub w ramach bezpłatnych programów czipowania. Stały dostęp do danych i możliwość ich edycji wiąże się z opłatami, które są podane na stronach internetowych poszczególnych baz.
Czy w Polsce czipowanie zwierząt jest obowiązkowe?
Obecnie w Polsce nie ma obowiązku czipowania psów i kotów. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach wszczepianie chipów zwierzętom towarzyszącym jest wymogiem prawnym. Szczegółowa lista znajduje się pod poniższym linkiem.
Przykładem takiego kraju jest Wielka Brytania wszystkie psy muszą mieć wszczepiony chip przed ukończeniem ósmego tygodnia życia. Niezastosowanie się może skutkować karami finansowymi. Mimo, że w Polsce czipowanie nie jest to wymogiem prawnym, wielu lekarzy weterynarii i organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt zdecydowanie zaleca wszczepianie mikrochipów u psów i kotów.
Mikrochip i bezpieczeństwo zwierząt
Samo wszczepienie czipa jednak nie wystarczy. Opiekunowie zwierząt domowych powinni regularnie upewniać się, że ich dane kontaktowe w rejestrze są aktualne. Każda zmiana numeru telefonu, adresu i innych danych kontaktowych powinna również zostać zarejestrowana w bazie danych. W przeciwnym wypadku odnalezienie kochanego pupila może być utrudnione.
Pomimo wszczepienia czipa zalecane jest również by zwierzę nadal nosiło obrożę z identyfikatorem. Umożliwia to natychmiastowy kontakt ze strony osoby, która znajdzie Twoje zwierzę. Połączenie obu tych zabezpieczeń znacznie zwiększa szansę na szybki i bezpieczny powrót zagubionego zwierzaka.
Ile kosztuje czipowanie psa lub kota?
Czipowanie kosztuje od 70 do 150 zł. Cena jest zależna od rozmiaru czipa oraz tego, czy usługa ta zawiera wpisanie do bazy danych kontaktowych właściciela. Wpis do bazy danych może wykonać lekarz weterynarii w trakcie wizyty lub też opiekun zwierzęcia może wykonać to samodzielnie w domu. Należy wówczas pamiętać o zanotowaniu numer identyfikacyjnego czipa.
Jakie są korzyści z mikrochipowania psów i kotów?
- W przeciwieństwie do obroży lub przywieszek, które mogą pęknąć lub spaść mikrochip zapewnia trwałą formę identyfikacji. Dzięki temu nawet jeśli Twoje zwierzę zgubi obrożę, nadal będzie można je zidentyfikować i skontaktować się z opiekunem.
- W przypadku kradzieży zwierzęcia lub sporów dotyczących własności zarejestrowany mikroczip może służyć jako prawny dowód własności.
- Procedura wszczepienia mikrochipa jest bezpieczna, szybka i stosunkowo bezbolesna. Większość zwierząt nawet nie reaguje na iniekcję czipa, a dane identyfikacyjne właściciela są już na zawsze z nimi.
Czipowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony psów i kotów przed zaginięciem. W ostatecznym rozrachunku jest to naprawdę niewielki wysiłek, który zapewnia bezpieczeństwo i powrót ukochanego zwierzaka do domu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.