Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że decyzja o posiadaniu zwierzęcia wiążę się z dużymi korzyściami, jak i poważnymi zobowiązaniami oraz odpowiedzialnością. Według badań obcowanie ze zwierzakami poprawia samopoczucie, empatię, uczy systematyczności i odpowiedzialności. Problematycznie może się zrobić w momencie chęci wyjazdu, choroby zwierzaka, czy jego złego zachowania. Artykuł ma na celu przybliżyć różnice pomiędzy kotem i psem. Należy jednak pamiętać, że na to, jaki jest zwierzak, tak naprawdę ma wpływ ogrom czynników takich jak rasa, sposób wychowania, pochodzenie i wiele innych.

Ok, Decyzja została podjęta. Którego mam wybrać?

Największą i najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy kotem i psem jest kontakt z człowiekiem.

Pies jest bardziej społeczny, prawie zawsze wchodzi w interakcje z człowiekiem, wręcz się jej domaga. Będzie towarzyszył Tobie na każdym kroku, od chęci spania w jednym łóżku, przez wspólne śniadanie, po resztę dnia.

Koty natomiast stereotypowo są samotnikami. Nie oznacza to, że chowają  się w kącie i z niego nie wychodzą. Koty są towarzyskie, lubią się bawić, ale potrzebują więcej czasu na swoje koce sprawy.

 

Ile czasu potrzebuje kot, a ile pies?

Opieka nad psem wymaga sporo czasu. Są to codzienne spacery, nie tylko szybkie 5 minut i do domu. Nie zważając na pogodę, pies w zależności od rasy potrzebuje więcej ruchu i regularności. Jeżeli pogoda nie sprzyja spacerom, do tego czasu powinieneś doliczyć oczyszczenie. Psy kochają zabawę. Nie zdziw się, kiedy zobaczysz zabawkę pod nogami.

Z pozoru koty wydają się samowystarczalne i przesypiają większą część dnia. Natomiast jeżeli nie mają kociego towarzysza, znajdą go w Tobie. Czekają Cię wspólne zabawy, „polowania” i głaskanie. Spacery z kotem zapewnia kuweta, a nas zobowiązuje do systematycznego jej opróżniania.

Reasumując psy są bardziej absorbujące niż koty. Przewaga kotów wynika z tego, że łatwiej potrafią się dopasować do harmonogramu Twojego dnia. Jeżeli jesteś bardzo aktywnym człowiekiem, pies będzie idealnym towarzyszem, „leniuszkom” bliżej do kota. ?

Pamiętaj, że masz pod opieką żywe stworzenie, które nie jest samowystarczalne i potrzebuje Twojego czasu.

Jak to jest z czystością?

Czystość najczęściej kojarzy się z sierścią i jej gubieniem. W zależności od rasy może być bardziej lub mnie zauważalna na dywanie, czy ubraniach. W sierści psa po spacerze może schować się np. błoto.  Należy przygotować się na częstsze porządki w domu.

Czasami problemem może być zapach. Większe rasy psów mogą pachnieć intensywniej.

A koty? Potrafią być w domu niewyczuwalne. Jedynym aspektem będzie mocz, zwłaszcza niewykastrowanych kocurów – tak znaczą teren. Jeżeli zapewnisz dobry żwirek i będziesz odpowiednio karmić kota, zapachy znikną. Jedynym aspektem dotyczącym wzmożonej akcji sprzątanie, jest, jak w przypadku psa, gubienie sierści.

Tak naprawdę zadbane zwierzę, odpowiednio karmione i zdrowe wydziela mniej zapachów.

W drugiej części porównamy sobie wychowanie, zdrowie i koszty utrzymania!