Psy są szczególnie narażone na kleszcze i to, wbrew powszechnej opinii, niekoniecznie tylko podczas spacerów w lesie. Te małe pajęczaki równie często występują w zaroślach i wysokich trawach na terenach miejskich. Obecnie przez zwiększenie temperatur dobowych w miesiącach zimowych kleszcze potrafią być aktywne również w grudniu, styczniu i lutym. Z tego powodu zabezpieczenie psów przeciwko tym pasożytom również powinno być stosowane cały rok. Dla psów kleszcze stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ze względu na przenoszone choroby – między innymi babeszjozę. Po czym poznać, że pies choruje na babeszjozę? Jakie preparaty są stosowane u psów do ochrony przeciwko kleszczom?

Jak kleszcze atakują psy?

Kleszcze po dostaniu się na skórę zwierzęcia, zakotwiczają się za pomocą swoich odnóży na jej powierzchni, a następnie wkuwają się do najbliższych naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że ślina tych pajęczaków zawiera miejscowy środek znieczulający, ukucie to nie jest odczuwalne dla gospodarza. Gdy zauważymy kleszcza u psa, a nie mamy doświadczenia w usuwaniu pasożytów, najlepiej udać się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Najważniejsze jest szybkie i poprawne wyjęcie niechcianego pasażera, ze skóry psa, gdyż zmniejsza to ryzyko transmisji chorób, znajdujących się we wnętrzu kleszcza.

Pamiętajmy o tym, że kleszcza pod żadnym pozorem nie należy smarować maścią, tłuszczem czy alkoholem! Takie zabiegi zwiększają ryzyko zwrócenia treści przez kleszcza do krwiobiegu zwierzęcia i tym samym zwiększają ryzyko transmisji chorób.

Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze?

Na terenie Europy najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są babeszjoza, anaplazmoza, riketsjoza i borelioza. Babeszjoza jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla psów i nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Babesia canis atakuje czerwone krwinki psów i doprowadza do ich rozpadu, co niesie ze sobą wiele konsekwencji dla organizmu. Należy jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej, jeśli ciągu tygodnia od wyjęcia kleszcza zaobserwujemy u psa objawy takie jak:

  • Senność
  • Zmiana zachowania: osłabienie, niechęć do zabawy, niecodzienne miejsca do odpoczynku, pies nie chce się podnieść
  • Duszność/zwiększenie oddechów
  • Blade lub żółte błony śluzowe
  • Gorączka
  • Brak apetytu
  • Wymioty/ biegunka
  • Zmiana koloru oddawanego moczu

Jakie preparaty są stosowane do zabezpieczenia przeciwko kleszczom u psów?

Substancje zawarte w preparatach przeciwkleszczowych możemy podzielić na dwie duże grupy – działające miejscowo oraz działające ogólnie. Mają one również inny okres działania, od miesiąca do kilku miesięcy ale najważniejsze jest, aby pamiętać o ochronie na cały rok oraz sprawdzić po którym preparacie na psie znajduje się najmniej kleszczy. Psy zależnie od rasy mają odmienną okrywę włosową i są zwierzęta, u których obroże będą miały gorszą skuteczność ze względu na np. gęsty podszerstek.

Preparaty o działaniu miejscowym

Jest to najczęściej stosowana grupa preparatów i zawierają one substancje takie jak: fipronil, imidakloprid, permetryna, flumetryna. Po podaniu na skórę bardzo szybko wchłaniają się do naskórka, a następnie rozprzestrzeniają po jego warstwach. Do organizmu wchłaniają się w znikomych ilościach. Pchły i kleszcze, żerując na powierzchni skóry zwierzaka po kontakcie bezpośrednim z substancją doznają paraliżu i odpadają.

Tego rodzaju preparaty podajemy na kark lub w postaci obroży, aby uniemożliwić zwierzakowi zlizanie substancji. Nie zaleca się kąpieli przez około 3 dni przed oraz po aplikacji. Może to zmniejszyć to efektywność preparatu. Działanie ochronne związków z tej grupy trwa od miesiąca do kilku miesięcy. Dokładny okres działania jest podany w ulotce preparatu.

Preparaty o działaniu ogólnym

Nieco odmienny mechanizm mają substancje działające ogólnie do których, zaliczamy m.in. fluralaner. Jest to substancja, która może być podawana drogą doustną, w postaci tabletek, lub na skórę. Insekty – kleszcze, ale pchły również – po wkłuciu się w skórę zwierzęcia, pobierają krew z substancją aktywną, która powoduje u nich paraliż. Dzięki temu pasożyty odpadają. Działanie ochronne tej grupy związków trwa około 3 miesięcy.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki preparat dobrać dla psa najlepiej udać się do lekarza weterynarii na konsultację. Lekarz w oparciu o wywiad zaleci jaki środek zastosować u pupila.

 

Dowiedz się więcej:

Kleszcz u psa! Czym są ektopasożyty i jakie niosą zagrożenia?

Jak działa preparat spot-on?