Jednym z bardzo ważnych elementów profilaktyki psów i kotów jest stosowanie preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym. Pasożyty te przenoszą często choroby, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia psów oraz kotów. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i co robić, gdy znajdziemy kleszcza u psa lub kota.
Spis treści:
- Co to są ektopasożyty?
- Pchły u psa i kota
- Kleszcz u psa i kota
- Jak wyjąć kleszcza?
- Kleszcz u psa – jak go wyjąć?
Co to są ektopasożyty?
Ektopasożyty, pasożyty zewnętrzne to termin, którym określane są pasożyty bytujące na powierzchni skóry zwierzęcia. Nazwa pochodzi od greckiego słowa Ektos, oznaczającego na zewnątrz. W przypadku psów i kotów do ektopasożytów zaliczamy pchły, kleszcze, nużeńca i świerzbowca.
Pchły u psa i kota
Pchły są to owady bytujące zazwyczaj w okolicy krzyżowej u psów i kotów. Mają silnie rozwinięte odnóża umożliwiające im długie skoki, co sprawia, że mogą bez problemu przenosić się z jednego zwierzaka na kolejnego. Żywią się krwią dlatego intensywne inwazje, szczególnie u młodych zwierząt, mogą skutkować anemią. Pchły u psa i kota wywołują alergiczne pchle zapalenie skóry objawiające się silnym świądem, zaczerwienieniem skóry, wyłysieniem, oraz przebarwieniem sierści widocznym szczególnie u zwierząt z jasną sierścią. Owady te są również nosicielami tasiemca psiego Dipylidium caninum, który może być patogenny również dla człowieka.
Po zauważeniu u swojego zwierzaka niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie preparaty przeciwpasożytnicze. O tym, jaki jest mechanizm działania takich preparatów, można przeczytać we wcześniejszym artykule. Pchły składają jaja na powierzchni skóry zwierzęcia, ale nie trzymają się jej ściśle, dlatego po wykryciu takiej inwazji u swojego pupila należy uprać jego legowisko oraz narzuty i dywany, na których przebywał.
Kleszcz u psa i kota
W Polsce przez dodatnie temperatury dobowe w miesiącach zimowych kleszcze są dalej aktywne. Mówi się obecnie, że na te małe pajęczaki należy uważać przez cały rok. Szczególną ostrożność należy zachować wczesną wiosną oraz jesienią, kiedy to wysoka wilgotność sprzyja ich namnażaniu. Najczęściej spotykanymi gatunkami kleszczy są kleszcz pospolity Ixodes ricinus oraz kleszcz łąkowy Dermacentor reticulatus.
Kleszcze po dostaniu się na skórę zwierzęcia, zakotwiczają się za pomocą swoich odnóży na jej powierzchni, a następnie wkuwają się za pomocą aparatu gębowego do najbliższych naczyń krwionośnych. Dzięki temu, że ślina tych pajęczaków zawiera miejscowy środek znieczulający, ukucie to nie jest odczuwalne dla gospodarza. Gdy zauważymy kleszcz u psa lub kota, a nie mamy doświadczenia w usuwaniu ich, najlepiej udać się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Szybkie wyjęcie niechcianego pasażera zmniejsza ryzyko transmisji chorób, jakie może przenosić.
Na terenie Europy najczęstszymi jednostkami chorobowymi transmitowanymi przez kleszcze są babeszjoza, anaplazmoza, riketsjoza i borelioza. Babeszjoza jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla psów i nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Babesia canis atakuje czerwone krwinki psów i doprowadza do ich rozpadu, co niesie ze sobą wiele konsekwencji dla organizmu. Jeżeli po wyjęciu kleszcza w ciągu tygodnia zaobserwujemy niepokojące objawy u zwierzęcia, należy jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Kleszcz u psa – jak go wyjąć?
Pamiętajmy o tym, że jeśli nie czujemy się pewnie przy wyjmowaniu kleszczy najlepiej udać się do lekarza weterynarii. Kleszcza u psa lub kota nie należy smarować maścią, tłuszczem czy alkoholem! Takie zabiegi zwiększają ryzyko zwrócenia treści przez kleszcza do krwiobiegu zwierzęcia i tym samym zwiększają ryzyko transmisji chorób.
- Rozchyl starannie sierść wokół ukąszenia pasożyta, można ją delikatnie zwilżyć wodą tak, aby nie sterczała.
- Przygotuj narzędzie do usunięcia kleszcza (pęseta, kleszczołapka) oraz kawałek ręcznika papierowego.
- Złap kleszcza tuż przy skórze, tak, aby nie zmiażdżyć jego ciała, a następnie jednym, pewnym, wykręcającym ruchem pociągnij pasożyta.
- Sprawdź dokładnie, czy cały kleszcz został wyjęty, jeśli jakakolwiek jego część została w ciele zwierzęcia – udaj się jak najszybciej do lekarza weterynarii.
- Jeśli procedura zakończyła się sukcesem, możesz nagrodzić swojego podopiecznego za cierpliwość!
Jak zapobiegać kleszczom u psa i kota?
Pchły i kleszcze niosą ze sobą duże zagrożenie dla zdrowia psów i kotów. Warto zabezpieczać zwierzęta przez cały rok odpowiednimi preparatami, aby nie dochodziło do inwazji ektopasożytów. O tym, jakie preparaty najlepiej zastosować na pchły i kleszcze u psa lub kota powinien zadecydować lekarz weterynarii. Na wizycie profilaktycznej warto poprosić lekarza i dobór odpowiedniej ochrony na cały rok. Każdy zwierzak jest inny, dlatego będą pacjenci, u których lepiej sprawdzają się obroże, a będą i tacy, u których świetnie działają tabletki lub preparaty spot on. W ramach pakietów PETHELP lekarz może za pomocą budżetu na preparaty przeciw ekto i endopasożytom zaplanować właściwą profilaktykę dopasowaną do danego zwierzaka.
Źródła:
A review of canine babesiosis: the European perspective
Dowiedz się więcej:
Pasożyty u zwierząt – jakie rodzaje robaków grożą naszym zwierzakom? Część pierwsza: ektopasożyty
Komentarze
[…] jest skuteczne na tasiemce i glisty, a zewnętrzne preparaty wspierają zwalczanie pcheł i kleszczy. Stosowanie tych środków zaradczych pomaga utrzymać zwierzęta w dobrym zdrowiu i zapobiega […]