Doniesienia naukowe z ostatnich lat klasyfikują bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym jako jeden z bardzo ważnych elementów odpowiadających za zdrowie zwierząt. Mikrobiota jelitowa jest czynna metabolicznie i odpowiada za szereg istotnych dla organizmu funkcji. Jedną z najważniejszych jest stymulacja układu odpornościowego do pracy. Dziś zastanowimy się, czy warto zdecydować się na probiotyk dla psa lub kota.
Stosowanie antybiotyków w leczeniu psów i kotów powoduje wyeliminowanie nie tylko tych bakterii będących zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia, ale również tych, które są dla niego korzystne. Po każdej antybiotykoterapii należy zadbać o równowagę w mikrobiomie jelitowym poprzez stosowanie odpowiednich pro- i prebiotyków.
Spis treści:
- Mikrobiom psów i kotów
- Probiotyk, prebiotyk, a symbiotyk
- Wpływ bakterii jelitowych na organizm zwierząt
- Mikrobiota, a otyłość
- Rola mikrobiomu w alergiach
Mikrobiom psów i kotów
Psy i koty są mięsożercami i kiedyś ich dieta była głównie wysokobiałkowa. Obecnie poprzez zmianę sposobu życia oraz towarzystwo człowiekowi ich dieta drastycznie się zmieniła i często jest bogata w węglowodany. Zmiana sposobu żywienia zmienia również skład mikroflory jelitowej. Bakterie żywią się tym, co znajduje się w przewodzie pokarmowym, nic więc dziwnego, że przewaga jednego składnika pokarmowego promuje bakterie, które się nim odżywiają. Z kolei to jaką dietę otrzymuje zwierzak, zależy od właściciela i jego świadomości na temat żywienia psów i kotów. Można powiedzieć zatem, że relacja pomiędzy przewodem pokarmowym, a układem immunologicznym pupila, zależy od decyzji właściciela odnośnie karmy. Bakterie występujące w przewodzie pokarmowym psów różnią się od tych występujących u kotów. Zmiany te jednak nie są duże, co można zaobserwować na poniższych schematach.
Schematy pochodzą z artykułu Microbiota and probiotics in canine and feline welfare autorstwa: Łukasz Grześkowiak, Akihito Endo, Shea Beasley, Seppo Salminen.
Probiotyk, prebiotyk, a symbiotyk
Główną metodą w walce z niechcianymi bakteriami w organizmie zwierząt jest zastosowanie antybiotyków. Niestety substancje te nie wybierają selektywnie mikroorganizmów, które unieszkodliwiają – zabijają również te pożyteczne bakterie, które są bardzo ważnym elementem zdrowia zwierząt. Po antybiotykotertapii konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów, aby uchronić pupila przez negatywnymi skutkami niedoboru mikrobioty jelitowej. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo środków stymulujących lub odbudowujących populację bakterii występujących fizjologicznie u zwierząt. Różnią się one składem oraz sposobem działania.
Probiotyk – preparat zawierający żywe lub liofilizowane kultury bakteryjne, które są korzystne dla zdrowia przez wspomaganie pracy przewodu pokarmowego oraz układu immunologicznego. Nazwa probiotyk pochodzi od greckiego sformułowania pro bios, za życiem.
Prebiotyk – preparat zawierający substancje, które swoim działaniem promują wzrost korzystnych dla organizmu bakterii.
Symbiotyk – preparat składający się zarówno z kultur bakteryjnych, jaki i substancji prebiotycznych. Takie połączenie wykazuje synergistyczne działanie w stymulacji rozwoju mikrobioty jelitowej. Symbiotyk dedykowany dla psów i kotów jest produkowany m.in. przez firmę Omnibiotic.
OMNi-BiOTiC w swoim składzie zawiera dwa szczepy bakterii Enterococcus faecium oraz Lactobacillus acidophilus. Są to jedne z dotychczas najlepiej przebadanych i najczęściej stosowanych szczepów bakteryjnych u psów i kotów. Enterococcus i Lactobacillus występują fizjologicznie w przewodzie pokarmowym zarówno psów, jak i kotów, dlatego preparat ten może być stosowany u obu gatunków zwierząt. Zastosowane substancje prebiotyczne mają za zadanie odżywić i promować rozwój prozdrowotnej beztlenowej flory bakteryjnej.
Wpływ bakterii jelitowych na organizm zwierząt
Bakterie przewodu pokarmowego mają wpływ na szereg fizjologicznych i immunologicznych mechanizmów takich jak pozyskiwanie energii z pożywienia, wydzielanie hormonów, hamowanie namnażania się patogennych bakrerii oraz stymulacja komórek układu immunologicznego. Zaburzenia w składzie mikrobioty oraz ich długie utrzymywanie się może prowadzić do rozwoju takich chorób jak: biegunki, alergie, choroby przyzębia, otyłość, cukrzyca, a nawet zaburzenia w pracy nerek oraz w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Mikrobiota a otyłość
Otyłość zwierząt tak samo, jak u ludzi z roku na rok stanowi coraz większy problem. O konsekwencjach i rozwoju otyłości można przeczytać szczegółowo w poprzednim artykule. Jest wiele czynników mogących predysponować do jej rozwoju. Należą do nich czynniki generyczne, mała aktywność fizyczna, dieta oraz skład mikroflory jelitowej. W wielu badaniach naukowych opisano, że skład flora bakteryjna zarówno u psów, jak i u kotów różni się u osobników otyłych w porównaniu do zwierząt z prawidłową wagą. Co więcej, zauważono również, że stopniowa zmiana diety u zwierząt otyłych na bardziej zrównoważoną powodowała zmianę składu bakterii jelitowych w kierunku tych gatunków, jakie obecne są u psów i kotów z prawidłową wagą. Modulacja składu flory jelitowej za pomocą diety u zwierząt otyłych, z równoczesnym stosowaniem probiotyków może wspomagać leczenie otyłości. Badania pokazują, że bakterie m.in. z rodzaju Lactobacillus pomagają w prewencji otyłości oraz powstrzymują rozwój stanu zapalnego w jelitach, który często jej towarzyszy.
Probiotyk dla psa pomaga w alergii?
Mikrobiom ściśle współpracuje z układem immunologicznym i odgrywa on swoją rolę w leczeniu alergii. Alergia jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na czynnik, który nie powinien takowej reakcji wywołać. Zatem odpowiednio zbilansowany skład mikroflory jelitowej wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego. W jednym z badań zauważono korzystny wpływ terapii probiotykami na leczenie atopii u psów. Po 2-miesięcznej suplementacji u psów, u których zastosowano preparat probiotyczny, odnotowano znaczące zmniejszenie się objawów atopii w porównaniu z psami, które probiotyków nie otrzymywały. To dowodzi, że flora bakteryjna występująca zarówno w jelitach, jak i na skórze ma bardzo duży wpływ na organizm zwierzęcia i jego prawidłowe funkcjonowanie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OmiBiotic.
Źródła:
Dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komenatrz, lub zarejestruj się jeśli jeszcze nie masz konta.