Niemal każdego właściciela kota spotkała sytuacja, że jego kot załatwił się poza kuwetą. Jednorazowy incydent jest łatwy do przełknięcia, jednakże problem zaczyna się jeśli pupil zaczyna powtarzać tego rodzaju zachowanie i jego nową toaletą stało się łóżko, dywan lub kanapa. Co to oznacza, gdy kot sika poza kuwetą? Jakie kroki najlepiej podjąć na początku, aby wyeliminować problem? Z pewnością trzeba pamiętać, że kot nie robi tego specjalnie, a jego zmiana zachowania daje nam sygnał o jego dyskomforcie.

Koty to zwierzęta stadne i do swojego moczu wydzielają szereg „komunikatów chemicznych” – feromonów – dla pozostałych osobników. Nawet jeśli w mieszkaniu nie ma innego zwierzęcia nasz kot może w ten sposób komunikować się z nami i swoim niepożądanym zachowaniem daje znać, że coś mu przeszkadza.

Zwierzęta te bardzo późno pokazują ból lub dyskomfort w oczywisty dla nas sposób, dlatego tego rodzaju zachowanie należy rozpatrywać ogólnie, gdyż może ono świadczyć o problemie niezwiązanym z układem moczowym. Jednocześnie stres, lęk i złość również mogą być podłożem do szukania nowego miejsca toalety. Możemy zatem wyróżnić dwie główne przyczyny tego, że kot załatwia się poza kuwetą:

  • Zdrowotną
  • Behawioralną

Problem ten jest to bardzo złożone zagadnienie, które często nawet dla specjalistów jest bardzo trudne w rozpoznaniu przyczyny. Mimo że zmiana żwirku lub dodatkowa liczba kuwet jest rozwiązaniem, które możemy zastosować od razu, warto najpierw udać się do lekarza weterynarii. Kot po wykształceniu nawyku sikania na dywan/łóżko/kanapę mimo eliminacji czynnika stresowego dalej może korzystać z nowego miejsca toalety i na jego zmianę można czekać nawet do kilku tygodni. Wówczas jeśli przyczyna problemu jest zdrowotna, w tym czasie proces chorobowy może zajść za daleko, a do takich sytuacji nie warto doprowadzać.

Przyczyny zdrowotne oddawania moczu poza kuwetą

Bardzo wiele jednostek chorobowych może być przyczyną tego, że kot załatwia się poza kuwetą. Lekarz weterynarii, gdy przychodzi do niego koci pacjent z takim problemem, w pierwszej kolejności przeprowadza szczegółowy wywiad pod kątem nowych czynników środowiskowych oraz odmiennych zachowań kota, a następnie zleca badania laboratoryjne. Konieczne jest zbadanie krwi oraz moczu. Lekarze często decydują się na pobranie moczu poprzez nakłucie pęcherza – cystocentezę – aby wykonać badanie bakteriologiczne. Do weryfikacji niektórych jednostek związanych z tym zagadnieniem konieczne jest wykonanie badania USG lub RTG. Badania te zawarte są w pakietach medycznych PETHELP i przy tego rodzaju problemie część kosztów może być pokryta przez pakiet. Lekarz weterynarii po otrzymaniu wyników będzie weryfikował potencjalne przyczyny powstałego problemu:

  • Kamienie moczowe
  • Niedrożność cewki moczowej
  • Bakteryjne zapalenie pęcherza
  • Nietrzymanie moczu
  • Nadczynność tarczycy
  • Cukrzycę
  • Nowotwór pęcherza moczowego
  • Zapalenie stawów

Często, jeśli badania nie wskazują na żadną jednostkę chorobową, mówi się o idiopatycznym zapaleniu pęcherza moczowego, które może być spowodowane stresem i zmianami środowiskowymi. Wówczas oddawanie moczu poza kuwetą analizuje się pod kątem behawioralnym i stwarza dla kota odpowiednie dla niego warunki.

Przyczyny behawioralne oddawania moczu poza kuwetą

Koty to bardzo czyste zwierzęta i bardzo często mają również upodobania co do miejsca załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Na początek naszą uwagę powinna przyciągnąć kuweta: jej umiejscowienie w mieszkaniu, rozmiar, rodzaj zastosowanego żwirku, ilość kuwet w przypadku kilku kotów. Kot może nie korzystać z kuwety ze względu na to, że jest brudna, że umyliśmy ją środkiem o bardzo intensywnym i nieprzyjemnym dla niego zapachu. Należy odchody pupila usuwać możliwie jak najszybciej oraz czyścić plastik bezzapachowymi, neutralnymi środkami i gorącą wodą. Nasz pupil może również porzucić kuwetę ze względu na jej mały rozmiar.

Kot załatwia się poza kuwetą

Kot załatwia się poza kuwetą – czy można go tego oduczyć?

Umiejscowienie kuwety przy hałaśliwej pralce lub w przejściu również może sprawić, że nasz pupil nie będzie chciał się w niej załatwiać. Najlepiej jest ustawić „kocią toaletę” w miejscu spokojnym, z daleka od misek z jedzeniem i piciem oraz miejsca spania. Jest też szansa, że zastosowany żwirek mu nie odpowiada. Może być to spowodowane zbyt intensywnym zapachem lub też jego konsystencją dlatego poprzez obserwację należy ustalić jaki podkład nasz kot lubi najbardziej. Jest to na pewno zdecydowanie prostsze rozwiązanie niż ciągłe wstawianie prania pościeli. Jeśli mamy więcej niż jednego kota należy zwrócić uwagę na ilość kuwet. Przyjmuje się, że w mieszkaniu powinno się znajdować tyle kuwet, ile jest kotów, plus jedna dodatkowa.

Kolejnym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę, jest stres. Każdy nowy czynnik mógł spowodować u naszego pupila reakcję emocjonalną: pojawienie się dziecka w rodzinie, remont, przeprowadzka, przyjście dużej ilości gości, zmiany w naszym rytmie pracy, a w przypadku większej ilości zwierząt – konflikty z innymi członkami zwierzęcego stada. Zawsze w takim przypadku najważniejsza jest tu obserwacja pupila i możliwie jak najszybsze usunięcie czynnika stresowego. Pomocna w tym zagadnieniu może okazać się rola feromonoterapii za pomocą popularnych sprayów. O kocich feromonach można też przeczytać w naszym poprzednim artykule. W przypadku bardzo lękowego zwierzaka, który ma trudną historię konieczne może okazać się zastosowanie farmakoterapii lub też porada behawiorysty.

Jeśli kot załatwia się poza kuwetą, pamiętajmy o tym, że nie robi on tego umyślnie i wszelkie formy karcenia mogą spowodować pogłębienie problemu. Często mimo wycelowanej terapii lub też usunięcia czynnika stresowego na efekt prawidłowego korzystania z kuwety możemy czekać do kilku tygodni. Kotu nowe miejsce oddawania moczu mogło spodobać się bardziej niż kuweta ze względu na szybkie wsiąknięcie odchodów w kanapę lub łóżko oraz naszą sprawną reakcję, aby je zneutralizować. Wówczas na powrót do ponownego korzystania z kuwety trzeba będzie poczekać, a na ten czas zdemontować kanapę lub wyłożyć ją np. folią. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i w przyszłości wykonywać profilaktyczne badania moczu.

 

Źródła:

Wydalanie moczu przez koty w niepożądanych miejscach – postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne

Inappropriate Urination

 

Dowiedz się więcej:

Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego na tle stresowym u kotów

Kot posikuje poza kuwetą — dlaczego i co zrobić?