W obecnym czasie wszyscy chcemy zaoszczędzić pieniądze i problem ten nie omija właścicieli zwierząt. Często planując redukcję wydatków, możesz usłyszeć porady, które mogą zagrozić zdrowiu Twojego zwierzaka. Niezależnie od tego co przeczytamy bądź usłyszymy zagwarantowanie psu lub kotu regularnej opieki weterynaryjnej oraz środków profilaktycznych jest kluczem do jego zdrowia oraz do redukcji długoterminowych kosztów za usługi weterynaryjne. Jak to możliwe? Profilaktyka weterynaryjna jest dokładnie tym, co nazwa sugeruje, ma zapobiegać rozwinięciu się groźnych dla zdrowia i życia zwierzaka chorób, jak i związanych z ich leczeniem kosztów. Regularne badania często pozwalają na wykrycie dopiero rozwijających się problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do poważnego schorzenia jeśli nie będą leczone, co ostatecznie pozwala na zaoszczędzenie setek lub nawet tysięcy złotych, a przede wszystkim chronią życie kochanego pupila.

Opieka weterynaryjna

Z pewnością koszty są bardzo ważnym wyznacznikiem dla właścicieli zwierząt ale jeśli chodzi o wybór placówki weterynaryjnej to coś więcej niż szukanie najkorzystniejszej ceny. Jest kilka czynników, które wpływają na wybór lekarza weterynarii takich jak dogodne godziny otwarcia, relacja z lekarzem oraz personelem pomocniczym, lokalizacja placówki. Ceny są również brane pod uwagę natomiast nie powinny być czynnikiem decydującym o wyborze lecznicy weterynaryjnej. Chociaż niektóre weterynaryjne usługi mogą być oferowane w bardzo niskich stawkach, pamiętaj, że mogą one również nie obejmować usług kompleksowych. Upewnij się, że porównujesz „jabłka z jabłkami”, aby mieć pewność, że otrzymywane szacunki kosztów dotyczą tych samych usług. Na przykład cena w jednej lecznicy może dotyczyć samej operacji, podczas gdy w innej będzie ona wyższa ale będzie obejmować również niektóre przedoperacyjne badania krwi i pooperacyjną opiekę przeciwbólową; Możliwe, że kiedy dodasz te usługi do tańszego kosztorysu, ceny są bardziej porównywalne, niż początkowo sądziłeś.

A co z „Dr. Google?” Coraz więcej osób korzysta z Internetu w celu znalezienia informacji i wskazówek dotyczących kwestii zdrowotnych – zarówno dla siebie, jak i dla swoich zwierząt. Odróżnienie wiarygodnych od niewiarygodnych informacji w Internecie może być trudne, a Internet z pewnością nie jest niezawodnym substytutem praktycznej oceny przez lekarza weterynarii lub lekarza. Oczywiście nie wszystkie informacje w Internecie są błędne lub wprowadzające w błąd. Należy jednak być bardzo ostrożnym polegając na informacjach z Internetu przy podejmowaniu decyzji dotyczących Twojego zdrowia lub zdrowia twojego zwierzaka. Unikaj też każdego, kto oferuje diagnozy online lub zalecenia dotyczące leczenia, za darmo lub za opłatą. Mogą być fałszywe, nie wspominając już o nielegalnych.

Grosz teraz czy złotówka później?

Wszyscy lekarze weterynarii, z którymi przeprowadzono wywiady na potrzeby tego artykułu, podkreślali, że coroczne badania profilaktyczne i regularna opieka profilaktyczna – taka jak szczepienia, badania na obecność pasożytów w kale, ocena stanu uzębienia i inne – ratują życie zwierząt domowych, zapewniając im zdrowie. Mogą również zaoszczędzić pieniądze właścicieli zwierząt domowych, zmniejszając lub eliminując ryzyko problemów zdrowotnych, których leczenie może być droższe. Koszt opieki profilaktycznej są bardzo niskie w porównaniu z kosztem leczenia choroby lub problemu, któremu można by zapobiec. Regularne badania mogą również wcześnie wykryć problemy, zanim staną się poważniejsze… i prawdopodobnie droższe w leczeniu. Krótko mówiąc, wydawanie pieniędzy z góry na opiekę profilaktyczną może zaoszczędzić znacznie więcej na dłuższą metę. „Rutynowe monitorowanie chorób przenoszonych przez kleszcze i pasożytów (w tym robaczycy serca), a także terminowe podawanie zwierzętom koniecznych leków może uratować im życie” – powiedziała dr Meghan McGrath ze szpitala weterynaryjnego Radnor w Wayne w Pensylwanii.

Zwierzęta powinny mieć coroczne badania stanu zdrowia, a niektóre z nich mogą wymagać częstszych badań, powiedział dr Michael Cavanaugh, DABVP, dyrektor wykonawczy American Animal Hospital Association. „Wiele osób pyta mnie: „Jak często moje zwierzę powinno odwiedzać lekarza weterynarii?” Moja typowa odpowiedź to co najmniej raz w roku i to zależy. W zależności od etapu życia zwierzęcia, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia, częstsze wizyty mogą być konieczne. Lekarz weterynarii danego zwierzęcia ma najlepszą pozycję, aby określić, ile wizyt w ciągu roku jest w porządku” – powiedział dr Cavanaugh.

W obecnym czasie wszyscy chcemy zaoszczędzić pieniądze czasie i problem ten nie omija właścicieli zwierząt. Często chcąc planując redukcję wydatków, możesz usłyszeć porady, które mogą zagrozić zdrowiu Twojego zwierzaka. Niezależnie od tego co przeczytamy bądź usłyszymy zagwarantowanie psu lub kotu regularnej opieki weterynaryjnej oraz środków profilaktycznych jest kluczem do jego zdrowia oraz do redukcji długoterminowych kosztów za usługi weterynaryjne. Jak to możliwe? Profilaktyka weterynaryjna jest dokładnie tym, co nazwa sugeruje, ma zapobiegać rozwinięciu się groźnych dla zdrowia i życia zwierzaka chorób, jak i związanych z ich leczeniem kosztów. Regularne badania często pozwalają na wykrycie dopiero rozwijających się problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do poważnego schorzenia jeśli nie będą leczone, co ostatecznie pozwala na zaoszczędzenie setek lub nawet tysięcy złotych, a przede wszystkim chronią życie kochanego pupila.

Coroczne badania profilaktyczne mogą często ujawnić problemy, które pozostawione niezdiagnozowane i nieleczone mogą mieć później poważniejsze konsekwencje. Dr Nan Boss, właścicielka Best Friends Veterinary Center w Grafton w stanie Wisconsin, opowiedziała historię o kocie o imieniu Gabby, która od lat nie była u weterynarza i trafiła do jej kliniki z problemami neurologicznymi. Gabby była tak słaba, że ​​nie mogła nawet chodzić.

Miała udar z powodu wysokiego ciśnienia krwi spowodowanego nadczynnością tarczycy, co może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, w tym utraty wagi oraz chorób serca i nerek. Gdybyśmy regularnie sprawdzali jej poziom tarczycy, zareagowalibyśmy wcześniej i kotka przyjmowałaby leki, a ponadto monitorowalibyśmy jej ciśnienie krwi. Nigdy nie dostałaby udaru” – powiedziała dr Boss. Gabby przeżyła jeszcze około czterech do pięciu lat na lekach na tarczycę, ale dr Boss powiedziała, że nigdy nie była tym samym kotem i aż do śmierci cierpiała na osłabienie tylnych kończyn.

To nie była jedyna historia dr Boss o pacjencie, którego jakość życia byłaby lepsza dzięki opiece profilaktycznej. Podzieliła się także historią o psie, który przyszedł na rutynowe badanie dentystyczne i zdiagnozowano u niego częstoskurcz przedsionkowy – potencjalnie zagrażający życiu nieprawidłowy rytm serca. Klinika dr Boss oferuje EKG przed podaniem znieczulenia zwierzętom domowym, ponieważ, jak mówi, „większość nieoczekiwanych zgonów w znieczuleniu wynika z niezdiagnozowanych problemów z sercem”. Pies został przewieziony do kliniki ratunkowej, gdzie otrzymał specjalistyczną pomoc i leki. Rutynowe badanie dentystyczne ostatecznie uratowało mu życie.

Co należy zrobić?

Szczepienia, wraz ze sterylizacją i kastracją zwierząt domowych, obniżą również wydatki i utrzymają zdrowie Twojego zwierzaka na właściwym poziomie, prawdopodobnie zmniejszając długoterminowe koszty. Należy jednak pamiętać, że właściciele zwierząt domowych nie powinni próbować szczepić swoich zwierząt w domu. Tę pracę należy pozostawić lekarzom weterynarii.

Mimo tego, że niepożądane reakcje na szczepionki są rzadkie, mogą wystąpić i mogą prowadzić do potencjalnie zagrażających życiu reakcji anafilaktycznych (alergicznych). Większość reakcji jest łagodna i szybko ustępuje po podaniu leczenia lub bez, ale zdarzają się również takie (reakcje anafilaktyczne), które wymagają natychmiastowej pomocy, a każde opóźnienie w leczeniu może być niebezpieczne. Dr. David Highsmith z Highsmith Animal Hospital w Wilmington w Północnej Karolinie powiedział, że widział kiedyś pacjenta, szczeniaka o imieniu Stella, który został zaszczepiony w jego klinice i przez bardzo rzadką reakcję stracił przytomność po około pięciu minutach po otrzymaniu szczepionki.

„Jestem przekonany, że gdyby do tego doszło w domu właściciela lub w innym miejscu niż gabinet weterynaryjny, to Stella by nie przeżyła. Chociaż (poważne) reakcje na szczepionki i leki są rzadkie, należy pamiętać, że mogą się zdarzać, a ich skutki mogą być katastrofalne” – powiedział dr Highsmith.

Czy zdarzają się pigułki za duże do przełknięcia?

Połykanie tabletki przez psa

Może nie. Jednym z obszarów, w których możesz zaoszczędzić pieniądze, są leki dla Twojego zwierzaka. Właściciele zwierząt zawsze mają możliwość zakupu leków dla swojego zwierzaka z różnych źródeł, w tym w dużych sklepach spożywczych lub aptekach, aptekach internetowych lub u lekarza weterynarii. Należy być bardzo ostrożnym, kupując leki ze źródła innego niż weterynarz, któremu ufasz w kwestii zdrowotnej swojego zwierzaka. Jeśli zdecydujesz się na zakup leków dla pupila w internetowej aptece dla zwierząt, kupuj tylko w renomowanych aptekach posiadających ważną licencję.

Nigdy nie podawaj swojemu zwierzakowi żadnych ludzkich leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Chociaż może się to wydawać szybkim sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, leki stosowane u ludzi mogą być bardzo szkodliwe, a nawet śmiertelne dla Twojego zwierzaka.

Jeśli kupujesz leki dla swojego pupila w lokalnej aptece, nie akceptuj żadnych zamienników bez zgody lekarza weterynarii. Chociaż farmaceuci są bardzo dobrze wyedukowani jeśli chodzi o leki dla ludzi, mogą nie być świadomi wyjątkowych aspektów medycyny weterynaryjnej i leków weterynaryjnych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące recepty Twojego zwierzaka, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli chodzi o zakup leków dla zwierząt domowych, warto najpierw skontaktować się z kliniką weterynaryjną. Lekarz weterynarii może zapewnić lek po cenie bardzo zbliżonej do ceny w lokalnych lub internetowych aptekach. Nie bój się zapytać o koszt – możesz być mile zaskoczony. „Kiedy kupujesz leki dla swojego zwierzaka od lekarza weterynarii możesz być pewny, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości” – powiedziała dr Boss.

Należy również pamiętać, że niektórzy producenci oferują swoje produkty tylko w lecznicach weterynaryjnych. Dodając do tego wygodę zabrania ze sobą leków od razu po wizycie, może się okazać, że wyeliminowanie dodatkowych przystanków aby zrealizować receptę pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Specjalistyczna opieka zdrowotna kosztuje więcej

Jeśli chodzi o specjalistyczną opiekę kontrolną, trudno jest obniżyć koszty bez narażania zdrowia Twojego zwierzaka. Bycie proaktywnym i jak najszybsze leczenie może często pomóc uniknąć kosztownych operacji i innych procedur.

Dr Chris Hill, specjalista chirurgii w Charleston, SC, który jest certyfikowany w chirurgii przez American College of Veterinary Surgeons, powiedział, że zazwyczaj przyjmuje pacjentów tylko wtedy, gdy coś poszło nie tak lub po prostu zostało zignorowane przez właściciela zwierzęcia. Powiedział, że uważa, że ​​najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić właściciele, jest wczesne usunięcie małych guzów i guzków u swoich zwierząt domowych, podczas rutynowych badań fizycznych.

„Zbyt często właściciele ignorują małe guzy, które nie przeszkadzają zwierzęciu i patrzą, jak rosną, aż stają się prawie nieoperacyjne, zanim zdecydują się zabrać swojego zwierzaka, aby je usunąć” – powiedział. „To, co mogło być stosunkowo łatwą i niedrogą operacją wykonaną w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, teraz staje się skierowaniem do chirurga z certyfikatem na znacznie bardziej skomplikowaną i kosztowną procedurę, która może obejmować całe płaty skóry, przeszczepy skóry, a nawet wiele operacji. Co więcej, jeśli jest to nowotwór, prawdopodobieństwo uzyskania dobrych wyników jest większe, jeśli natychmiast rozpoczniesz leczenie. Nawet jeśli zmiana jest łagodna, należy ją jak najszybciej usunąć”.

Proste rozwiązanie jest czasem tańsze

Dr Hill mówił również o znaczeniu zapobiegania otyłości u zwierząt domowych, mówiąc, że ten stan często prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

„Widzimy otyłe zwierzęta, które złamały nogę lub zostały sparaliżowane z powodu przepukliny kręgosłupa, przez skok z kanapy” – powiedział dr Hill. „Często, po prostu tracąc na wadze, zwierzę może uniknąć operacji stawu lub konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych przez całe życie”.

Otyłość zwiększa również ryzyko chorób serca, cukrzycy i chorób stawów, w tym zapalenia stawów, dlatego utrzymywanie prawidłowej wagi zwierzęcia jest doskonałym środkiem zapobiegawczym, który obniża koszty przez całe życie zwierzęcia.

Dr Tony Buffington, profesor z The Ohio State University College of Veterinary Medicine i dyplomata American College of Veterinary Nutrition, powiedział, że często widzi nieaktywne, otyłe zwierzęta domowe. Zapewniając swojemu zwierzakowi odpowiednią ilość aktywności fizycznej we wzbogaconym środowisku i utrzymując jego wagę na zdrowym poziomie, możesz zapobiec dużym wydatkom. Oprócz utrzymywania prawidłowej wagi zwierzęcia, rodzaj kupowanej karmy może również pomóc w obniżeniu kosztów.

Odrobienie pracy domowej odnośnie rodzaju karmy, którą kupujesz dla swojego zwierzaka, może również prowadzić do oszczędności pieniędzy. Dr Buffington wyjaśnia, że ​​jeśli płacisz za karmę „premium”, może nie być dużej różnicy między nią a innymi, zwykłymi karmami dla zwierząt domowych. Dobre odżywianie można osiągnąć dzięki szerokiej gamie karm dla zwierząt domowych, które są dostępne w różnych cenach. Terminologia stosowana w marketingu produktów dla zwierząt może być myląca. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie najlepszych możliwości żywieniowych dla Twojego zwierzaka.

Przygotowanie domowej diety dla zwierząt domowych jest możliwe, ale bardzo ważne jest, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia. Dr Buffington również wątpi, że domowe diety są tańsze. Przed zaopatrzeniem się we wszystkie produkty i składniki wymagane do zbilansowanej diety gotowanej w domu, zaleca, aby klienci omówili dietę swojego zwierzaka z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym, który jest lekarzem weterynarii lub, który przeszedł dodatkowe, certyfikowane szkolenie dotyczące żywienia zwierząt .

Pomocy!

Nawet jeśli zadbasz o prawidłowy poziom aktywności, właściwe odżywianie, szczepienia i regularne badania Twojego pupila, niestety dalej jest prawdopodobieństwo, że zachoruje. Niemniej wciąż najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i zdrowia pupila jest:
1) zapewnienie dobrej opieki profilaktycznej, tak aby problemy były wykrywane wcześnie, zanim staną się poważne i droższe w leczeniu;
2) pamięć o podstawowych zagrożeniach środowiskowych, zachowywanie ostrożności i minimalizowanie ryzyka zranienia, zatrucia; oraz
3) prawidłowe rozpoznawanie stanów nagłych i nie opóźnianie wizyty w placówce weterynaryjnej.

Jeśli trafisz do kliniki lub placówki ratunkowej z chorym lub rannym zwierzakiem i nie stać cię na leczenie, zapytaj lekarza weterynarii o dostępne możliwości finansowe. Dr Boss zapewniła, że lekarze weterynarii często chętnie pomagają klientom znaleźć rozwiązania.

„W przypadku najpoważniejszych problemów istnieje spektrum opieki i musimy porozmawiać z klientem o tym, na co pozwoli mu jego sytuacja finansowa i z czym będzie czuł się komfortowo” – powiedziała. „To wspaniałe, jak wiele jest obecnie dostępnej opieki specjalistycznej, ale jesteśmy również w pełni świadomi, że nie każdego stać na rezonans magnetyczny uszkodzonej psiej łapy lub endoskopię w celu wykrycia choroby zapalnej jelit. Jesteśmy przyzwyczajeni do znajdowania rozwiązań, które działają dla obu stron”.

„Myślę, że rozsądnie jest powiedzieć lekarzowi weterynarii, kiedy naprawdę nie możesz sobie na coś pozwolić” — wyjaśnił dr Hill. „Często lejarze są w stanie wymyślić tańszy„ plan B ”, który może nie być tak dobry, ale wciąż lepszy niż zabieranie zwierzaka do domu i nic nie robienie”.

Dr Edward Payne, którego praktyka ogranicza się do pomocy doraźnej i krytycznej w Veterinary Specialty Center w Buffalo Grove w stanie Illinois, powiedział, że istnieją różne poziomy opieki i opcji leczenia, które weterynarze mogą zaoferować właścicielom zwierząt.

„Zdajemy sobie sprawę, że finanse są ważnym czynnikiem. Nigdy nie ma tylko jednej możliwości. Najpierw zaoferujemy to, co jest najlepsze z medycznego punktu widzenia, a następnie pozostałe scenariusze” – powiedział.

Dr Payne wspomniał również, że wiele klinik oferujących programy finansowania, które pozwalają właścicielom płacić na raty. Ubezpieczenie zwierząt jest również dostępną możliwością. AVMA popiera koncepcję ubezpieczenia zdrowotnego zwierząt domowych, które zapewnia pokrycie kosztów weterynaryjnej opieki medycznej.

Dr Boss poradziła, że w przypadku choroby Twojego zwierzaka dobrze jest mieć odłożonych trochę oszczędności na ten trudny dzień lub rozważyć wykupienie ubezpieczenia dla zwierząt. Potwierdziła również, że ​​ubezpieczenie może się przydać w czasach kryzysu lub gdy właściciel zwierzęcia nie jest w stanie pozwolić sobie na kosztowną operację lub inne leczenie. Ważne jest jednak, aby wykupić ubezpieczenie dla zwierząt, zanim pojawi się problem, a nie czekać, aż zwierzę zachoruje. Przyznała też, że profilaktyczne i kompleksowe podejście do zdrowia zwierząt jest najlepszym sposobem na utrzymanie go w dobrej kondycji.

Wnioski

Nawet jeśli karmisz swojego zwierzaka najlepszą karmą, zapewniasz mu najlepszą opiekę weterynaryjną i wcześnie zwracasz uwagę na wszelkie problemy, nadal możesz skończyć z chorym lub rannym zwierzakiem” – powiedziała dr Boss. „Ale zmniejszasz szanse, jeśli dbasz o profilaktyczną opiekę zdrowotną i odkładasz trochę pieniędzy lub inwestujesz w ubezpieczenie zwierząt domowych. W ten sposób, jeśli przyjdzie taka konieczność możesz sobie pozwolić na zaawansowaną opiekę weterynaryjną, która jest potrzebna Twojemu zwierzakowi w danym momencie”.

 

Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu American Veterinary Medical Association:

https://www.avma.org/resources-tools/pet-owners/petcare/money-tips-caring-pet-owners

Tłumaczenie: