Wyobraź sobie, że nagle niebo rozświetla się tysiącem błyskawic. Towarzyszą im przerażające huki, a Ty siedzisz w domu i nie masz pojęcia, co się dzieje – nikt nie ostrzegł Cię przed straszliwym zjawiskiem. Czujesz, że coś jest nie tak, więc szukasz wsparcia u innych domowników, ale oni są zajęci najlepszą zabawą i w ogóle nie zwracają uwagi na otoczenie.

Właśnie tak czuje się Twój czworonożny przyjaciel 31 grudnia. Możesz mu jednak pomóc, znieść w spokoju tę trudną noc. Sprawdź, jak przygotować psa i kota na sylwestra. Pamiętaj, że o zwierzę warto zadbać już kilka tygodni wcześniej, dlatego nie odkładaj przeczytania naszego artykułu na ostatni moment!

Dlaczego psy i koty boją się fajerwerków?

Psy i koty mają znacznie bardziej rozwinięty słuch niż ludzie. Fajerwerki wydają dźwięki o wysokich decybelach, które dla zwierzęcia domowego są głośne i nieprzewidywalne. Czworonogi nie są w stanie zrozumieć źródła hałasu ani przewidzieć, kiedy znów się pojawi. Zwiększa to w nich poczucie zagrożenia i stres.

Dla zwierząt głośny dźwięk oznacza zagrożenie. Psy i koty na huk w niedalekiej odległości reagują ucieczką. Ponieważ pupile nie rozumieją, że fajerwerki to ludzka forma rozrywki i nie stanowią realnego niebezpieczeństwa, ich naturalną reakcją jest chęć schronienia się w bezpiecznym miejscu. Niektóre czworonogi są bardziej wrażliwe na fajerwerki niż inne z powodu negatywnych skojarzeń z wydarzeniami z przeszłości.

1. Zadbaj o komfortowe warunki dla zwierzaka w mieszkaniu

Znajdź cichy kąt, najlepiej w pomieszczeniu, które jest dobrze wyciszone. Może to być wnęka pod schodami, niewielki pokój, łazienka lub półka w szafie, gdzie zwierzę często odpoczywa. Umieść tam miękkie legowisko, kocyk i ulubione zabawki, aby zwierzę poczuło się komfortowo w tymczasowym schronieniu. Zadbaj również o dostęp do świeżej wody.

Gdy na zewnątrz rozpocznie się głośne świętowanie, puść relaksacyjną muzykę. Spokojne brzmienie nieco zniweluje hałas. W tym celu dobrze się sprawdza również biały szum, czyli monotonny dźwięk maskujący odgłosy otoczenia. Ustaw głośność na umiarkowanym poziomie, aby nie przeszkadzać pupilowi.

Oszczędź psu i kotu stresujących widoków. Użyj zasłon lub rolet, aby zminimalizować dodatkowe źródło niepokoju w postaci błysków światła. Postaraj się zaciemnić pomieszczenie, w którym przebywa zwierzę – pomoże się mu to zrelaksować i poczuć bezpieczniej.

 

2. Sprawdź, czy pies lub kot są oznakowane

Przerażone zwierzę jest nieprzewidywalne – pies może uciec podczas spaceru, a kot wykorzystać Twoją chwilę nieuwagi i czmychnąć przez półotwarte drzwi czy okno. Dlatego uważaj, gdy wyprowadzasz swojego czworonoga na zewnątrz – w sylwestra raczej nie spuszczaj go ze smyczy. Unikaj również wychodzenia z psem w sylwestra w okolicach północy.

Na wszelki wypadek upewnij się, że pies i kot mają zarejestrowane w bazie chipy. Jeśli Twój pupil zaginie, znalazcy łatwiej będzie zidentyfikować dane jego opiekuna.

 

3. Reaguj odpowiednio na zachowanie psa i kota w sylwestra

Zwierzęta są bardzo wrażliwe na nastrój i emocje swoich właścicieli. Twój strach lub frustracja dodatkowo wzmacnia ich lęk, dlatego staraj się zachowywać normalnie. Używaj spokojnego i opanowanego tonu głosu. Nigdy nie karz zwierzęcia za zachowanie spowodowane strachem, w tym załatwianie się w domu. Nie krzycz i nie karć go.

Negatywne bodźce pogłębią tylko jego lęk i niepokój. Nie wymuszaj na pupilu konfrontacji ze stresującą sytuacją, np. poprzez umieszczanie go w pobliżu okna, skąd widać fajerwerki – przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego, wywołując silną reakcję lękową. Powstrzymaj się od nadmiernego głaskania czy przytulania przerażonego psa lub kota.

Jeśli zwierzę wykazuje oznaki stresu, pokaż mu miejsce, w którym mogłoby się schronić i nie wyciągaj go stamtąd na siłę. Niektóre czworonogi będą szukać Twojej obecności dla pocieszenia, inne wolą spędzić trudny czas w samotności w bezpiecznym schronieniu. Pozwól zwierzęciu samodzielnie zdecydować, co jest dla niego najlepsze. Nie zmuszaj psa ani kota do interakcji, jeśli nie wykazuje takiej chęci.

 

4. Sięgnij po ulubione zabawki psa lub kota

Znane zabawki przynoszą Twojemu zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa w sytuacji stresowej. Dla psów może to być ich ulubiona piłka, szarpak czy gryzak, a dla kotów – drapak, wędka z piórkami, miękka piłeczka czy zabawka z kocimiętką.

Zabawki zapewniają stymulację mentalną i fizyczną. Puzzle z przysmakami czy zabawki Kong skutecznie zajmą umysł psa i zredukują napięcie. Twój pupil będzie próbował zdobyć smakołyk, co może nieco odwrócić jego uwagę od niepokojących wydarzeń za oknem.

Kotom daj dostęp do zabawek, które wymagają polowania i gonienia. Pomagają im one uwolnić nagromadzoną energię i stres, zmniejszając siłę reakcji na zewnętrzne bodźce.

 

5. Podaj psu lub kotu preparaty uspokajające

Zanim dasz swojemu psu lub kotu jakiekolwiek preparaty uspokajające, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista oceni stan zdrowia zwierzęcia, jego historię medyczną i zaleci odpowiedni środek oraz dawkę. Na wizytę udaj się odpowiednio wcześniej, ponieważ te środki działają najlepiej, jeśli zaczniesz je podawać na 4-7 dni przed sylwestrem.

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów uspokajających dla zwierząt, w tym naturalne suplementy. Zazwyczaj bazują one na tryptofanie, melatoninie i wyciągach ziołowych (np. walerianie czy kocimiętce). Inne opcje to feromony do rozpylania w powietrzu lub w obroży. Feromony przypominają substancje wydzielane przez matkę podczas opieki nad młodymi – zapewniają psu i kotu poczucie bezpieczeństwa. Aby zadziałały, rozpocznij ich stosowanie na kilka tygodni przed 31 grudnia.

 

Zadbaj o zwierzę kompleksowo w sylwestra

Sylwester to trudny czas dla Twojego czworonożnego towarzysza, dlatego jako właściciel wykaż się dużą dozą empatii. Masz duży wpływ na to, jak pies lub kot przeżyją stresujące chwile. Zaspokój jego potrzeby, stwórz bezpieczny kąt, zachowuj się spokojnie i omów ze specjalistą stosowanie środków uspokajających, jeśli reakcja pupila tego wymaga. Pamiętaj, że dzięki pakietom weterynaryjnym PetHelp możesz oszczędzić nawet ponad 2000 zł rocznie na wizytach u weterynarza. Spokojnego sylwestra!