W pierwszej części opisaliśmy różnice pomiędzy kotem i psem w z aspekcie interakcji z człowiekiem, absorbowania czasu i czystości. A kogo łatwiej wychować? Jak to wygląda ze zdrowiem? Czy tyle samo kosztuje utrzymanie psa co kota?

Problemy wychowawcze z psem i kotem

Należy być przygotowanym, że i kot i pies mogą stwarzać problemy wychowawcze. Pies jest zwierzęciem, który potrafi się podporządkować pod warunkiem, że ma odpowiedzialnego lidera. Momentami należy być twardym (w pozytywnym aspekcie) i przede wszystkim konsekwentnym. Należy ustalić hierarchię w stadzie. Młode psiaki mają tendencję do podgryzania różnych przedmiotów w domu i czeka Cię nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze.

Koty wydawać by się mogło sprawiają mniej problemów. Większość z nich szybko uczy się, gdzie mają swoja kuwetę i nie wymagają tresury. Ciężej jest w sytuacji, kiedy chcemy namówić kota do zrobienia czegoś, czego nie chce. Koty są indywidualistami. To że nauczysz kota nieskakania po parapecie, to nie znaczy, że będzie tego unikał, kiedy nie będzie Cię w domu. Psy gryzą przedmioty, a koty je drapią. Jeżeli nie wiesz jak warunkować kota niedrapania zasięgnij opinii specjalisty.

Zdrowie psa i kota

Zwierzęta tak samo jak ludzie chorują. Ciężko jest przewidzieć, czy pupil całe życie będzie zdrowy, natomiast należy mieć poduszkę finansową na taką ewentualność.  Warto sprawdzić na podstawie rasy psa jakie są predyspozycje do zachorowania. Jeżeli bierzemy zwierzaka ze schroniska, bywa że musimy go “podleczyć”.

W przypadku kotów dość często zdarzają się choroby układu moczowego. U nich trudniejsza jest diagnoza, dlatego tak ważna jest profilaktyka.  Ważne są coroczne szczepienia, odpchlenie i profilaktyka przeciw pasożytom i kleszczom.

Warto przynajmniej raz do roku wykonać badania krwi, moczu, kału, aby sprawdzić kondycję zdrowotną naszego pupila.

Koszty utrzymania psa i kota

Na koszty utrzymania zwierzaka składa się przede wszystkim jego wyżywienie. Jeżeli chcemy, aby pupil był zdrowy, należy podawać mu tylko dobrą jakościowo karmę w zalecanych przez lekarza weterynarii porcjach. Z założenia im większy pies tym większy koszt.

Ambasadorka PETHELP Fisia z rodziną pokazali szczegółowe koszty posiadania psa – KLIKNIJ TUTAJ

Żywienie kota to najczęściej sucha karma oraz urozmaicenie diety puszkami czy smakołykami – jest to koszt rzędu 100 zł miesięcznie. Do tych kosztów należy dodać jeszcze żwirek ok. 40 zł miesięcznie. Kuweta to jednorazowy wydatek ok. 200 zł.

Ważnym aspektem jest zdrowie, które nie opiera się wyłącznie na żywieniu, a równie na profilaktyce. Aby nie był to koszt jednorazowy, możesz wybrać wygodną opcję abonamentową  np. 59,90 zł miesięcznie- SPRAWDŹ PAKIETY

Podsumowanie

Przedstawiliśmy kilka aspektów w ramach porównania posiadania kota i psa. Jeżeli będziesz wybierać zwierzaka dla siebie przemyśl  i podejmij rozsądną decyzję. Posiadanie czworonożnego kompana to wspaniała przygoda dla waszej dwójki, a o tym przekonasz się już sam!

Zdrówka!