Nie tylko ludzie zasługują na pominiki i wiwaty. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś, poznaj historię wytrwałego psa zaprzęgowego Balto.

 

Tablica pod pomnikiem Balto w Nowym Jorku

Na tablicy pod pominikiem znanego psa Balto widnieje napis (w tłumaczeniu) – Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu antytoksynę i pomoc z Nenanaprzez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamiecido nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku – Wytrwałości, Wierności, Inteligencji

Historia psa Balto

Historia sięga roku 1925 , w którym to w mieście Nome na Alasce zachorowało na błonicę 12 dzieci.  Pojawiło się zapotrzebowanie na leki, niestety droga lotnicza była zamknięta ze względu na panujące burze śnieżnei temperatury sięgające -40 stopni Celsjusza.  W drogę  mierzącą  ponad 1000 km po antytoksynę ruszyło 2o psich zaprzęgów w tym Bluf Gunnar Kassen z liderem Balto – psem rasy husky syberyjski.  Po dotarciu do szpitala i odebraniu leków, ruszyli w drogę powrotną. Po kilku godzina Gunnara dotknęła ślepota śnieżna. Przez ostatnie 85 km Balto prowadził cały zaprzęg polegając na własnym instynkcie, odnajdując drogę w zawiei .  Wycieńczone zwierzęta dotarły do domu ratując tym dzieci.  Wyprawę obliczono na 13 dni, psy natomiast pokonały ją w 6.

Na cześć bohaterskich psów postawiono pomnik Balto, jako symbol siły, wytrwałości, wierności i inteligencji psów zaprzęgowych.

Pomnik Balto w Central Park w Nowym Jorku

Ciekawostki o psie Balto

14 marca 1935 roku Balto zakończył swoje pieskie życie . Mieszkańcy Cleveland, gdzie przebywał pies, postanowili spreparować ciało Balto i po dziś dzień można go spotkać w Cleveland Museum of Natural History.

O znanym psie powstał film animowany “Balto” oraz film dokumentujący jego historię “Balto. Bohater psiego zaprzęgu”.

Na cześć Balto, jego zaprzęgu i maszerów biorących udział w tej karkołomnej eskapadzie od 1973 roku odbywa się na prawie dwa razy dłuższej trasie wyścig Iditarod.

Gunnar i Balto

 

Wierzymy, że pamięć o Balto i heroicznym psim zaprzęgu zostanie z nami na zawsze!