Pomysły na Dni Zdrowia od Pethelp.

Koniec marca, człowiek zobowiązał się do jednego wpisu na miesiąc, a tu czas, klienci i terminy gonią więc dzisiaj nie będzie wielkich przemyśleń tylko kilka pomysłów na to jak przemycić do Waszych organizacji tematy związane ze zdrowiem zwierząt Waszych pracowników.

W każdym roku możemy zaobserwować specjalne dni gloryfikujące daną okazję. Mamy dzień pizzy, dzień pocałunku, dzień bez spodni w metrze, dzień mamy, taty, dziecka lub dzień drzemki w pracy. Mamy także dni w których święto obchodzą nasze zwierzaki. Dzień kota, dzień psa, światowy dzień zwierząt to najpopularniejsze zwierzakowe święta ale nie jedyne. Potencjalnie, każdy z tych dni to doskonała okazja aby w firmie, z tej okazji, przygotować coś co podkreśli dzień danego pupila, a jego właścicielowi zrobi się miło na myśl o tym, że jego pracodawca troszczy się o jego czworonożnego członka rodziny. Skoro obchodzimy w firmach np. dzień dziecka to dlaczego mamy nie obchodzić dnia psa czy kota? Biorąc pod uwagę, że za moment ilość posiadanych przez pracowników zwierzaków będzie większa od ilości posiadanych dzieci to na serio uważam, że jest to temat warty zaopiekowania ale o tym napisze innym razem, a teraz chciałbym się skupić na czymś innym…

Jest jeszcze jedna szczególna okazja, która pozwala nam zaopiekować temat zwierząt w firmach i tą okazją są Dni Zdrowia. Dni Zdrowia to pojęcie dosyć szerokie ponieważ pod tą nazwą w firmach bardzo często kryją się takie nazwy jak: dni wellbeingu, dni zdrowia psychicznego, dni bezpieczeństwa, działania wellbeingowe itp. Ważne, że w tych dniach pracodawcy starają się zadbać o zdrowie fizyczne ale także kondycje psychiczną swoich pracowników i jest to piękna inicjatywa, która z roku na rok zyskuję na popularności. Organizacje wręcz prześcigają się w tym jakie atrakcje/wystąpienia/webinary przygotować, które z jednej strony zaskoczą pracowników, a z drugiej strony będą na tyle merytoryczne i wartościowe, że ludzie będą chcieli w nich wziąć udział, a na końcu pochwalą się wśród swoich znajomych, tym w jakiej cudownej firmie pracują i jakie wspaniałe szkolenia ich ukochany pracodawca im zapewnił.

Pytanie czy jest jeszcze coś, w ramach Dni Zdrowia, czego nie wymyślono lub na co pracodawcy jeszcze nie wpadli, a co może przyciągnąć dodatkową publikę lub spotkać się z niespodziewaną wdzięcznością pracowników?

Daję znać, że jest i tym tematem są zwierzęta. Biorąc pod uwagę, że czworonogi posiada już ponad połowa społeczeństwa to przekuwając to na organizacje możemy założyć, że tematyka spotka się z zainteresowaniem ok 50% pracowników. Ok, fajnie czyli zainteresowanie mamy tylko jak to połączyć z Dniem Zdrowia? Bardzo prosto – zaproponujmy pracownikom tematy, które mają wpływ na zdrowie ich pupili. Poniżej przykłady tematów lub działań, które świetnie się sprawdzą w takiej sytuacji.

  • Webinar z behawiorystą na temat leku separacyjnego. Problem dotyczy najczęściej psów zostawianych samych w domu choć kotom również się to przytrafia. Mimo, że wiele osób poradziło już sobie z tym problemem to on wciąż jest bardzo popularny więc wskazówki specjalisty mogą okazać się dla wielu opiekunów zwierząt bezcenne. Dodatkowego smaczku nabiera fakt, że lęk separacyjny często jest przeszkodą w przychodzeniu do biura więc jeśli pracodawcom zależy na obecności pracowników w biurze to warto zaopiekować również ten temat.

  • Webinar z dietetykiem – Fakty i mity wyżywieniu psów i kotów. Kochamy nasze zwierzęta i chcemy dla nich jak najlepiej natomiast nie zawsze wiemy: jaką karmę wybrać, jaką dietę zastosować, jak czytać etykiety oraz ile i jakich składników odżywczych powinniśmy dobrać dla naszego pupila, a na co szczególnie powinniśmy uważać. Tego wszystkiego również można dowiedzieć się biorąc udział w spotkaniu ze specjalistą.

  • Szkolenie z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej – must have każdego opiekuna zwierzaka, z czego już teraz wiemy, że ok 98% osób posiadających psy i koty, nie ma pojęcia jak zachować się w sytuacji zagrażającej życiu zwierzaka. Ustanie akcji serca to niejedyne zagrożenie ponieważ często mamy do czynienia także z takimi sytuacjami jak: skręt żołądka, zachłyśnięcie, rana, krwotok. Co wtedy zrobić? Jak się zachować? Wszystkie te aspekty są omawiane w trakcie szkolenia.

  • Adopcja zwierzaka, oczekiwania, a rzeczywistość – bardzo ciekawy i ważny temat dla wszystkich, którzy myślą o adopcji psa lub kota natomiast poza czytaniem Internetu czy rozmową ze znajomymi, nigdy się z tym tak naprawdę nie zmierzyli.

  • Jak zostać wolontariuszem w schronisku – temat bardzo na czasie, który wprowadza uczestników w tajniki wolontariatu. Ukazuję te przyjemne ale też trudne aspekty roli wolontariusza w schronisku.

  • Indywidualne konsultacje pracowników z takimi specjalistami jak: dietetyk, behawiorysta, lek. weterynarii, trener psów, groomer – pracownicy, mają możliwość w trakcie jednego dnia, skonsultować problemy swoich pupili z doświadczonymi specjalistami stacjonarnie lub online

Gdyby któryś z tematów spodobał się Wam na tyle, że chcielibyście go zorganizować u siebie, to daję nieskromnie znać, że jako Pethelp, opiekujemy wszystkie te zakresy, a także wiele więcej, dlatego jeśli chcielibyście do Waszych Dni Zdrowia, wpleść tematykę zwierząt, to bardzo chętnie podpowiemy jak to zrobić.

Jak widzicie da się połączyć tematy dotyczące zdrowia ze zwierzętami z zachowaniem motywu przewodniego, który towarzyszy Dniom Zdrowia. Co więcej – gwarantuję Wam, że pracownicy docenią Wasze starania i zbierzecie wiele pozytywnych komentarzy jeśli zdecydujecie się wpleść temat zwierząt w Wasze Dni Zdrowia. Wiem to ponieważ jestem obecny na różnych prelekcjach, webinarach czy szkoleniach i komentarze w stylu: „cieszę się, że mój pracodawca pomyślał o moich zwierzętach” lub „super inicjatywa” lub „cieszę się, że pracuję w firmie petfriendly” to komentarze, które pojawiają się najczęściej gdy zamykamy event. Jeśli zależy Wam na podobnym feedbacku lub jeśli szukacie czegoś niestandardowego co wpisuję się w Wasz scenariusz związany z Dniami Zdrowia to gorąco polecam rozważyć temat zwierząt.

A jeśli do kogoś bardziej przemawia wersja wideo, to zapraszam do obejrzenia relacji z jednego z pierwszych naszych PetDay, który zorganizowaliśmy już prawie 3 lata temu w Mindspace:

 

Autor: Piotrek Serafin z PETHELP