Profilaktyka jest bardzo często używanym określeniem w medycynie weterynaryjnej. Słusznie, gdyż niesie ze sobą bardzo ważne zasady, których przestrzeganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla zwierzaka. Niestety nasi czworonożni przyjaciele nie są w stanie nam powiedzieć, jak się czują danego dnia. Gdy nasz pupil zaczyna zachowywać się inaczej, problem jest już zazwyczaj bardzo zaawansowany, co może wiązać się ze sporymi kosztami leczenia. Z rozwiązaniem przychodzi do nas kilka prostych reguł, które mieszczą się pod pojęciem profilaktyki weterynaryjnej.

Profilaktyka weterynaryjna – są to działania i środki podejmowane w celu zapobiegania zagrożeniom zdrowia zwierząt. Można je pogrupować na 3 podstawowe grupy:

  • Wprowadzenie zdrowych nawyków
  • Zapobieganie chorobom przez kontrolę czynników mogących je wywołać
  • Zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez wczesne wykrywanie jej symptomów oraz wdrożenie właściwego leczenia.

 

Dbałość o zdrowy styl życia i wprowadzenie zdrowych nawyków do codzienności

DIETA jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ogromnie ważne jest, aby dostarczyć odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich mikro i makro elementów. W oparciu o te składniki organizm zwierzęcia buduje masę mięśniową oraz utrzymuje właściwą funkcję wszystkich organów. Składa się to na ogólną wydolność organizmu a co najważniejsze na działanie układu immunologicznego. Jego centrum znajduje się właśnie w jelitach, dlatego prawidłowe ich działanie jest ważnym elementem dbałości o odporność.

RUCH to zdrowie. Zdanie to zawsze będzie aktualne. Aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie ciała zwierzęcia w dobrej kondycji, jak i również daje upust jego instynktom. Zarówno pies, jak i kot potrzebują codziennej dawki ruchu i to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby im ją zapewnić. Psy wymagają kilku spacerów dziennie i najlepiej jak jeden z nich trwa co najmniej godzinę. Warto podczas nich pobawić się z pupilem np. porzucać frisbee lub zadbać o rozrywkę intelektualną – naukę sztuczek. Kotom należy zapewnić odpowiednią przestrzeń do „polowania”. Powinien się w niej znajdować drapak oraz kilka zabawek np. sztuczne myszy lub piórka na wędce. Nasze aktywne uczestnictwo w zabawie sprawi, że lepiej poznamy naszego podopiecznego. Wbrew pozorom koty również chętnie uczą się sztuczek oraz komend, które stanowią dla nich ciekawą formę wyzwania.

 

 

OBSERWACJA i jeszcze raz obserwacja. Każdy opiekun zwierzęcia powinien wiedzieć ile jego pupil wypija dziennie wody, ile wysiłku fizycznego potrzebuje, aby się zmęczyć, w jakich ilościach oddaje mocz i kał oraz w miarę możliwości znać ich kolor oraz konsystencję. Aby właściwie zaobserwować ewentualne zmiany w organizmie naszego zwierzaka potrzebujemy mieć świadomość jak przedstawiają się jego podstawowe potrzeby fizjologiczne. Każde odstępstwo jest wówczas łatwiejsze do wyłapania, a zestawienie danego objawu z zachowaniem zwierzaka stanowi podstawę do stwierdzenia, w jakiej kondycji się obecnie znajduje. Są to również bardzo istotne informacje jakie można przedstawić na wizycie lekarzowi weterynarii. Dzięki nim łatwiej i szybciej można dojść do właściwego rozpoznania ewentualnej choroby.

Powyższe zagadnienia stanowią pierwszy element enigmatycznego pojęcia, jakim jest profilaktyka weterynaryjna. Warto spojrzeć przez ich pryzmat na naszą codzienność ze zwierzakiem. Kolejne będą szczegółowo omawiane w następnych częściach artykułu.

Przejdź do części drugiej -> https://pethelp.pl/profilaktyka-weterynaryjna-co-sie-na-nia-sklada-czesc-2/