Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Badanie ciśnienia u psa, kota - jak przebiega i kiedy warto je wykonać? Ile kosztuje?

Ciśnienie tętnicze krwi to siła, która jest wywierana przez krew na ścianę tętnic, mierzona w czasie skurczu i rozkurczu serca. Jego wzrost może wynikać ze zwiększenia pojemności minutowej serca lub wzrostu oporu w naczyniach krwionośnych. Pomiar ciśnienia jest ważnym badaniem, szczególnie u zwierząt obciążonych występowaniem innych jednostek chorobowych. 

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 59 zł/mies.*

Sprawdź

Jak wygląda przebieg badania?

Badanie wykonywane jest za pomocą dopplera ultradźwiękowego. Dzięki tej metodzie możemy ocenić przepływ krwi jako zmianę w częstotliwości odbijanych dźwięków, związaną z ruchem przesuwających się krwinek czerwonych. Pomiar ten wykonujemy zwykle na przedniej kończynie lub ogonie zwierzęcia, jednak można go również przeprowadzać na kończynach tylnych. W zależności od potrzeby konieczne może być wygolenie lub zwilżenie małego fragmentu sierści w miejscu przyłożenia sondy. Po zlokalizowaniu pulsu za pomocą małej sondy, napełnia się mankiet powietrzem i następnie powoli opróżnia go, notując w międzyczasie wartość ciśnienia. U każdego pacjenta konieczne jest dokonanie kilku pomiarów. Prawidłowe ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać u psów 160 mmHg, oraz 120 mmHg u kotów, natomiast rozkurczowe 100 mmHg u psów, a 90 mmHg u kotów.

Wskazania do wykonania badania

Poniżej znajdują się wskazania do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego u psów i kotów:

 • wylew krwi do komory przedniej oka
 • odwarstwienie siatkówki
 • nagła utrata wzroku
 • zmiany zachowania (otępienie, wokalizacja, niepokój)
 • drgawki, ataksja
 • oczopląs, skręcenie głowy
 • szmery sercowe, przerost lewej komory serca
 • postępująca niewydolność nerek

Pomiar ciśnienia powinno się również wykonywać u pacjentów, którzy są poddani znieczuleniu ogólnemu oraz u wszystkich zwierząt powyżej 8 roku życia. Bezwzględnie zalecamy wykonanie badania u pacjentów z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak: niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, guz chromochłonny, cukrzyca.

Kiedy warto wykonać badanie ciśnienia krwi u dla psa lub kota?

U młodych, zdrowych zwierząt badanie ciśnienia krwi powinno być przeprowadzane minimum raz na 12 miesięcy. U zdrowych pacjentów geriatrycznych (powyżej 8 roku życia) pomiar ciśnienia powinien być wykonywany raz na 6 miesięcy. U pacjentów z objawami nadciśnienia lub predysponowanych do jego rozwoju (np. chorych na przewlekłą niewydolność nerek), pomiar ciśnienia krwi powinien być wykonany na etapie stawiania diagnozy. Kontrolne pomiary w tej grupie pacjentów powinny być wykonywane co 3 miesiące.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

 • Ile kosztuje badanie ciśnienia krwi u psa lub kota?

  Badanie ciśnienia krwi kosztuje od 30 do 60 zł. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny i przed wizytą warto dopytać o koszty danej usługi.

 • Ile trwa badanie ciśnienia krwi u psa lub kota?

  Czas trwania pojedynczego pomiaru jest tak samo krótki, jak w przypadku badania ciśnienia krwi u ludzi. Dla uzyskania miarodajnych wyników najczęściej wykonuje się klika pomiarów w ciągu jednej wizyty. Całkowity czas trwania badania wynosi ok. 10-15 min. Jeśli zwierzak jest spokojny i współpracujący, to zwykle czas badania jest krótszy.

 • Jak przygotować psa lub kota do badania ciśnienia krwi?

  Pomiar ciśnienia krwi u zwierząt nie wymaga specjalnego przygotowania. W celu zminimalizowania stresu badanie to wykonuje się najczęściej na początku wizyty. Pierwszym etapem jest uspokojenie zwierzęcia i ułożenie go w wygodnej pozycji. Pomiaru ciśnienia wykonuje się na kończynie przedniej, tylnej lub na ogonie, na których umieszcza się odpowiednio dopasowany mankiet. Bardzo ważne jest zapewnienie najbardziej optymalnego środowiska wykonania pomiaru. Pacjent powinien spędzić w gabinecie 10-15 minut, zanim rozpocznie się badanie. Ma wówczas szansę zapoznać się z otoczeniem oraz z przebywającymi w gabinecie osobami.

Masz inne pytania?