Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Obcinanie pazurów u psa, kota - jak często wykonywać? Ile kosztuje? 

Pazury to rogowy wytwór naskórka chroniący zakończenia palców. Dodatkowo wspomagają one poruszanie się, służą do przytrzymywania oraz obrony. Psie i kocie pazury są pokrewne do ludzkich paznokci i są utworzone z tej samej substancji – keratyny. W przypadku naszych czworonogów nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, dlatego dbanie o prawidłowy stan pazurów jest bardzo ważne.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *

Sprawdź

Czy każdemu psu/kotu trzeba obcinać pazury?

Psy mogą same ścierać pazury np. podczas spacerów lub zabawy na twardym podłożu. Koty najczęściej radzą sobie korzystając z drapaków lub innych powierzchni w domu. Dlatego też nie każdy zwierzak musi mieć obcinane pazury. Ważna jest obserwacja łap pupila, aby stwierdzić, czy nadszedł odpowiedni czas na zabieg pielęgnacyjny.

Jak często obcinać pazury?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pupila: rodzaju podłoża, po którym spaceruje, częstotliwości jego aktywności, a także diety. Pierwszym sygnałem świadczącym o przeroście pazurów jest ich wykrzywienie i stykanie się z podłożem. Następnie może dochodzić do występowania trudności w poruszaniu. Gdy problem się pogłębia może doprowadzić do zranień, kulawizn, uszkodzenia kości palców i zniekształceń w tej okolicy. Najlepiej regularnie sprawdzać długość pazurów, choć zwykle zabieg taki wykonuje się co 3-4 tygodnie.

Gdzie mogę wykonać zabieg?

Zabieg może wykonać lekarz weterynarii lub groomer. Część pupili najbardziej komfortowo czuje się, jeśli to właściciel będzie wykonywał przycinanie w domu. Nie jest to trudna czynność i na pierwszej wizycie można zapytać o kilka wskazówek, które pomogą w późniejszym samodzielnym obcinaniu pazurów. Jeśli nie czujemy się na siłach wykonać go samodzielnie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Mamy wtedy pewność, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo i bez stresu dla zwierzaka.

Co zrobić w przypadku zranienia?

W czasie obcinania pazurów może dojść do krwawienia. Dzieje się tak w chwili naruszenia naczyń krwionośnych, dostarczających substancji odżywczych do pazura. Najczęściej dochodzi do tego u zwierząt mających czarną pigmentację pazura lub przerośniętą miazgę pazura. Lekarz weterynarii dysponuje różnymi środkami tamującymi krwawienie. Jeśli zdarzy się, że naruszysz naczynie krwionośne w domu, zachowaj spokój. W większości przypadków krwotok ustaje po kilku minutach. Jeśli tak się nie stanie, wówczas możliwie szybko skontaktuj się z lekarzem weterynarii.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?