🔥NOWOŚĆ🔥 Ubezpieczenie PETHELP+ już dostępne. Sprawdź tutaj lub zadzwoń 📞790 277 277

Badanie USG u psa, kota - wskazania, jak przebiega? Ile kosztuje?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest to nieinwazyjne badanie obrazowe bardzo pomocne w diagnostyce oraz do kontroli stanu pacjenta. Pozwala ono na precyzyjnie zobrazowanie narządów wewnętrznych np. wątroby, śledziony, nerek ich struktury oraz stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie to charakteryzuje się dużą dokładnością i umożliwia wykrycie w narządach nawet bardzo małych zmian. Opiera się na zastosowaniu emitera i odbiornika fal ultradźwiękowych by umożliwić obejrzenie struktury narządów bez żadnej szkody dla organizmu. Do badania mogą zostać użyte różnego rodzaju głowice, które są dobierane pod względem dopasowania położenia narządu.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 69 zł/mies. *

Sprawdź

USG jamy brzusznej u psa/kota – wskazania

Wskazaniem do takiego badania są niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego i moczowego. Mogą to być jednostki takie jak:

    • Nieswoisty ból/tkliwość jamy brzusznej
    • Powiększenie obrysu jamy brzusznej
    • Długotrwała biegunka
    • Długotrwałe wymioty
    • Podejrzenie podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit
    • Podejrzenie guza narządowego lub kontrola już istniejących zwyrodnień
    • Ocena miąższu narządów w celu oceny ich wydolności
    • Podejrzenie niewydolności nerek
    • Podejrzenie zapalenia trzustki
    • Podejrzenie zmian w pęcherzu moczowym

    USG jamy brzusznej u psa/kota – przeciwwskazania

    Ze względu na to, że badanie to jest nieinwazyjne można je wykonywać również u suczek i kotek w ciąży. Jedynym przeciwwskazaniem może być nużyca, świerzbowiec i inne choroby skórne, które mogą się przenieść na kolejnych pacjentów, niemniej jeśli badanie USG będzie konieczne do ratowania życia pacjenta, lekarz weterynarii znajdzie sposób by obejść taką niedogodność.

    Przebieg USG jamy brzusznej u psa/kota

    Jeśli USG nie jest wykonywane przez lekarza, który zlecił badanie lub wcześniej nie miała miejsce żadna wizyta kwalifikująca, lekarz wykonujący USG przeprowadza wywiad. Wywiad dotyczyć będzie powodu stawienia się na badanie dodatkowe jakim jest badanie USG oraz ewentualnych innych badań obrazowych wykonywanych wcześniej. U pacjentów z grubą okrywą sierści może zostać wygolone okienko by móc jak najdokładniej zbadać narządy wewnętrzne. Głowica powinna znajdować się tuż przy skórze, na którą lekarz nałoży warstwę żelu. Większość żeli do USG jest neutralna dla zwierzęcych pacjentów, więc nie ma obaw jeśli po badaniu pupil będzie wylizywać okolicę brzucha. Lekarz po wizycie wydaje szczegółowy opis z oceną struktury wszystkich najważniejszych narządów i układów: żołądka, dwunastnicy, trzustki, ściany jelit, wątroby, śledziony, nerek oraz miedniczki nerkowej, pęcherza moczowego, a także jeśli zwierzę nie jest kastrowane odpowiednio, gruczołu krokowego i jąder u samców, oraz jajników i macicy u samic.


    *kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

    FAQ

    • Ile kosztuje badanie USG jamy brzusznej dla psa lub kota?

      Badanie USG jamy brzusznej kosztuje od 90 do 200 zł. Jest to uzależnione między innymi od stopnia specjalizacji lekarza weterynarii wykonującego badanie. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny i przed wizytą warto dopytać o koszty danej usługi.

    • Ile trwa USG jamy brzusznej psa lub kota?

      Czas badania USG jamy brzusznej wynosi od 15 do 25 minut. Czas badania jest zależy od współpracy pacjenta z lekarzem weterynarii.

    • Jak przygotować do USG jamy brzusznej psa/kota?

      Badanie USG jeśli chcemy by zostało wykonane jak najdokładniej wymaga niewielkiego przygotowania zwierzęcego pacjenta. By dobrze ocenić stan przewodu pokarmowego najlepiej przyjść po 6 godzinnej głodówce zwierzaka. Bąbelki gazu oraz pokarm mogą przeszkodzić we właściwej ocenie ściany żołądka i jelit, a tym samym uniemożliwić prawidłową ocenę pacjenta. Należy również podać dużo płynów pupilowi przed badaniem aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony. Wypełnienie pęcherza moczowego umożliwia dokładne obejrzenie nabłonka wyściełającego pęcherz oraz jego ewentualnych nieprawidłowości.

    Masz inne pytania?