Ubezpieczenie + pakiet weterynaryjny❓ wejdź TUTAJ 🔥

Badanie kału u psa, kota - kiedy wykonać, jak pobrać próbkę? Ile kosztuje?

Badanie kału to badanie dodatkowe, które wykonujemy w celu identyfikacji pasożytów obecnych w kale zwierzęcia. W pakiecie znajduje się badanie kału metodą flotacji (wykrywanie jaj, oocyst, cyst pasożytów wewnętrznych) oraz badanie na obecność pasożytów Giardia spp.. Nie zawsze pasożyty widoczne są gołym okiem w kale, często inwazje pasożytnicze u zwierząt są bezobjawowe i stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt oraz ludzi.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *

Sprawdź

Kiedy wykonać badanie kału?

Badanie kału powinniśmy wykonywać profilaktycznie u psów i kotów wychodzących raz na 3-4 miesiące, a u kotów niewychodzących raz na 6 miesięcy.

Niepokojącymi objawami, które mogą skłonić do przeprowadzenia badania kału mogą być: utrata wagi lub zwiększona masa ciała, zauważalnie zwiększony lub zmniejszony apetyt, wymioty, biegunka, krew w kale, katar, kaszel, zmęczenie, problemy skórne, niedokrwistość, zmiana nastroju. Oczywiście w przypadku tego typu objawów najważniejsza jest konsultacja lekarska i zalecenia wydane na podstawie wywiadu.

Jak pobierać próbki kału?

Próbki najlepiej zbierać co drugi dzień, mniej więcej o tej samej porze dnia. Próbki powinny być wielkości pestki wiśni i mogą być zebrane do jednego pojemnika (pojemniki można kupić w placówkach weterynaryjnych lub aptekach). Pomiędzy pobraniami, materiał należy obowiązkowo przechowywać w lodówce, wkładając go dodatkowo do słoika lub torebki strunowej w celu higienicznego oddzielenia od zawartości lodówki. Po zebraniu ostatniej próbki, cały materiał należy dostarczyć  niezwłocznie do placówki weterynaryjnej, która wykona badanie lub przekaże kał do laboratorium. Lekarz może zlecić pobranie próbek trzy dni pod rząd jeśli niezbędne jest przeprowadzenie szybkiej diagnostyki np. podejrzewa się silną inwazję pasożytniczą lub wynik jest potrzebny do weryfikacji przed szczepieniem. Jeśli w domu przebywa więcej niż jedno zwierzę należy zbadać kał wszystkim zwierzętom równocześnie. W przypadku biegunek kał może być płynnej konsystencji, a w przypadku kotów, kał może być w niewielkim stopniu zanieczyszczony żwirkiem.

Otrzymałem dodatni wynik badania kału u zwierzaka, co zrobić?

Jeżeli wynik jest dodatni należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu wdrożenia leczenia. Terapia farmakologiczna będzie dopasowana do konkretnego rodzaju pasożyta. W przypadku badania kału istnieje możliwość otrzymania wyniku fałszywie ujemnego tzn. że inwazja pasożytnicza nie została wykryta, mimo tego, że faktycznie występuje. Jak każde badanie diagnostyczne nigdy nie daje pewnego 100% wyniku. W takiej sytuacji lekarz zleci zwykle odrobaczenie zwierzaka.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?