Ubezpieczenie psa lub kota + pakiet weterynaryjny❓ wejdź TUTAJ 🔥

Usunięcie kleszcza u psa - jak przebiega? Ile kosztuje?

Kleszcze to pajęczaki, których na świecie zidentyfikowano aż 900 gatunków. W Polsce występuje 20 gatunków, z czego 3 są niebezpieczne dla psów. Ugryzienie kleszcza grozi możliwością zarażenia się chorobą odkleszczową – wirusową, bakteryjną lub pierwotniaczą. Jedną z najgroźniejszych jest babeszjoza wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Możliwie szybkie usunięcie kleszcza wbitego w skórę Twojego pupila, ogranicza szansę na transmisję odkleszczowych patogenów i rozwój choroby.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *

Sprawdź

Jak usunąć wbitego kleszcza?

Kleszcza można usunąć za pomocą pęsety. Chwytamy go jak najbliżej skóry i płynnym ruchem wykręcić, np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Bardzo ważne, aby sprawdzić czy żaden fragment nie pozostał wbity w skórę. Kleszcz powinien wyjść razem z główką i odnóżami (posiada 8 odnóży u postaci dorosłej i nimfy, a 6 u postaci larwalnej). Na rynku dostępne są specjalnie szczypczyki, pęsety oraz kleszczołapki. Istnieją również preparaty do wymrażania kleszczy. Wszystko zależy od preferencji opiekuna i stopnia współpracy zwierzak przy wykonywaniu tej czynności. Miejsce na skórze po usunięciu kleszcza należy obserwować. Jeśli w skórze pozostał jakiś fragment kleszcza lepiej go usunąć, gdyż może dojść do uformowania ropnia. Zalecamy udanie się do gabinetu weterynaryjnego w celu skontrolowania stanu zdrowia pupila.

Czy czas po jakim usuniemy kleszcza ma znaczenie?

Niestety tak, czas odgrywa tutaj ważną rolę. Z badań wynika, że wystarczą tylko 24 godziny żerowania kleszcza, aby pies został zarażony pierwotniakami Babesia canis. W przypadku boreliozy i anaplazmozy wystarczy 48 godzin, aby doszło do zarażenia patogenem. Często dochodzi do sytuacji, że nie zauważymy żerującego kleszcza na naszym pupilu i zdąży on już odpaść. Wówczas rozwój choroby może być już w toku, dlatego tak istotne jest stosowanie profilaktyki przeciw kleszczowej.

Gdzie mogę wykonać zabieg?

Zabieg można wykonać samodzielnie w domu. Jest to najszybsza i najprostsza forma usunięcia kleszcza, który jest już wbity w skórę. Jeśli nie czujesz się na siłach, zwierzak nie współpracuje lub podjęto klika nieudanych prób, to lepiej udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Wówczas mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony przez specjalistę. Dodatkowo pupil od razu zostanie zbadany i w razie potrzeby można wykonać badania dodatkowe. W przypadku chorób odkleszczowych szybka reakcja opiekuna jest kluczowa.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

  • Ile kosztuje usunięcie kleszcza u psa lub kota?

    Usunięcie kleszcza kosztuje od 10 do 30 zł. Cena jest uzależniona od ilości usuniętych kleszczy, a także od stopnia skomplikowania zabiegu. Niekiedy pacjent nie chce współpracować lub właściciel podjął już wcześniej nieudane próby samodzielnego usunięcia intruza. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny i przed wizytą warto dopytać o koszty danej usługi.

  • Ile trwa usunięcie kleszcza u psa lub kota?

    Zabieg usunięcia pojedynczego kleszcza jest zwykle krótki i trwa do kilku minut. Jeśli pacjent nie współpracuje lub też ma wbite w ciało dużą ilość pasożytów, wówczas czas trwania zabiegu wydłuższa się.

  • Jak przygotować psa lub kota do usunięcia kleszcza?

    Zabieg usunięcia kleszcza nie wymaga wcześniejszego przygotowania zwierzaka. Nie powinniśmy niczym smarować kleszcza – może to sprowokować zwrócenie treści pokarmowej owada i uwolnienie niebezpiecznych patogenów do krwi zwierzaka. Po zauważeniu pasożyta na skórze, należy jak najszybciej go usunąć – samodzielnie lub udać się do lekarza weterynarii na wizytę. Każdy kontakt pupila z kleszczem niesie ze sobą ryzyko choroby odkleszczowej, dlatego po takim zdarzeniu należy uważnie obserwować podopiecznego lub udać się na wizytę do lecznicy weterynaryjnej.

Masz inne pytania?