Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Badanie kleszcza u psa - kiedy wykonać? Ile kosztuje?

Prowadzona profilaktyka przeciwkleszczowa w znacznym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez kleszcze, ale niestety nie ma metody zabezpieczającej nasze zwierzęta w stu procentach. Czas od momentu rozpoczęcia przez kleszcza żerowania do momentu wystąpienia objawów chorobowych jest bardzo różny i w zależności od choroby, wynosi od kilku dni do kliku- lub nawet kilkunastu miesięcy, czy też lat. Badanie molekularne kleszcza (technika PCR) znalezionego na skórze pupila pozwala określić, czy był on nosicielem patogenów i mógł je potencjalnie przekazać. Jest to o tyle ważne, że pozwala nam na podjęcie działań zanim dojdzie do manifestacji objawów i rozwoju choroby.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 69 zł/mies. *

Sprawdź

Jak wykonywane jest badanie?

Badanie genetyczne kleszcza jest wykonywane techniką PCR. Pozwala ono sprawdzić, czy kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących u psów choroby odkleszczowe takie jak babeszjoza i borelioza. Badanie to wykonywane jest przez wyspecjalizowane laboratorium.

Kiedy wykonać badanie?

Badanie warto wykonać w każdym przypadku, gdy znajdziemy wbitego kleszcza w skórę naszego zwierzaka. Materiał należy możliwie szybko przesłać do badania zgodnie z instrukcją danego laboratorium. Najlepiej kleszcza umieścić w specjalnym plastikowym pojemniku dostępnym do zakupu w aptece.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

  • Ile kosztuje badanie kleszcza?

    Badanie kleszcza kosztuje od 100 do 300 zł. Cena zależy od zakresu badania i liczby patogenów, które są wykrywane w próbce. Każde laboratorium weterynaryjne ustala swoje własne ceny i przed wykonaniem badania warto dopytać o koszty danej usługi.

  • Ile trwa badanie kleszcza?

    Czas wykonania badania może być różny w zależności od laboratorium, które będzie je wykonywać. Zwykle jest to do 3 dni roboczych.

  • Jak przygotować zwierzaka do badania kleszcza?

    Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania pupila. Wystarczy jedynie usunąć kleszcza ze skóry i wysłać go do badania laboratoryjnego. Warto jednak skontaktować się wcześniej z laboratorium w celu ustalenia, jak najlepiej pobrać i przesłać materiał.

Masz inne pytania?