Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej
Badanie rentgenowskie u zwierząt towarzyszących to bardzo powszechna metoda diagnostyki obrazowej pozwalająca na kontrolę i rozpoznanie wielu stanów chorobowych, a także pomagająca określić stan zdrowia pupila. Polega na przenikaniu odpowiedniego promieniowania przez ciało pacjenta i rejestracji ponownej promieniowania na odpowiednim urządzeniu. Dzięki różnicy gęstości pomiędzy tkankami możliwe jest uzyskanie obrazu gdzie widoczne są kości i otaczające tkanki miękkie. Tkanki miękkie są gorzej widoczne w takim obrazie ale np. po podaniu środka kontrastowego możliwa jest ocena przepustowości np. jelit jeśli lekarz uzna to za stosowne.
Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 89 zł/mies. *
SprawdźBadanie rentgenowskie powinno być zlecone przez lekarza weterynarii z określeniem, która okolica konieczna jest do prześwietlenia. Badanie to może być wykonywane przy:
Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla organizmu dlatego nie zaleca się wykonywania kilku badań w krótkim odstępie czasu, W przypadku, w którym badanie jest to konieczne do zdiagnozowania problemu zdrowotnego lekarz weterynarii może podjąć decyzję o ponownym badaniu. Nie zaleca się również wykonywania badania u zwierząt ciężarnych chyba, że jest to absolutnie koniecznie do ratowania życia lub zdrowia matki lub dzieci. Pamiętajmy, że jednorazowa ekspozycja na promienie rentgenowskie nie jest groźna dla zdrowia pacjenta i jest to bezpieczne i powszechnie stosowane badanie.
Badanie rentgenowskie należy do bardzo szybkich badań, gdzie wynik jest widoczny zaraz po wykonaniu zdjęcia. Zdarzają się przypadki gdzie na dokładny opis zdjęć trzeba poczekać kilka dni ze względu na konieczność opisu zdjęcia przez lekarza specjalistę. O takiej ewentualności na pewno poinformuje lekarz przyjmujący.
Jeśli RTG nie jest wykonywane przez lekarza, który zlecił badanie lub wcześniej nie miała miejsce żadna wizyta kwalifikująca, lekarz wykonujący RTG przeprowadzi wywiad. Wywiad dotyczyć będzie powodu stawienia się na badanie dodatkowe jakim jest badanie RTG oraz ewentualnych innych badań obrazowych wykonywanych wcześniej.
Samo badanie polega na odpowiednim ułożeniu pacjenta na stole i wykonaniu zdjęcia przez lekarza bądź technika. W zależności od charakteru lecznicy przy badaniu pupila może być obecny właściciel i pomagać przy układaniu zwierzaka na stole. Wówczas właściciel otrzymuje od personelu odpowiednie ubranie ochronne aby uniknąć naświetlenia promieniami rentgenowskimi. Na powyższą usługę składają się 3 dowolne projekcje. Usługa nie obejmuje kosztów leków użytych do premedykacji lub uspokojenia pacjenta.
*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.
FAQ
Badanie RTG kosztuje od 100 do 300 zł. Jest to uzależnione od ilości wykonanych projekcji, oraz czy zdjęcia są wysyłane do konsultacji przez lekarza specjalistę. Koszty znieczulenia będą również dodatkowo płatne. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny i przed wizytą warto dopytać o koszty danej usługi.
Takie badanie trwa około 10 minut. Konieczność podania premedykacji wydłuża wizytę o czas podania znieczulenia, jego okres działania, a następnie o wybudzanie się pacjenta i może wynosić około 1,5 godziny. Okres ten może się skracać lub wydłużać i zależy od reakcji pacjenta na znieczulenie. Podanie środka kontrastowego również wydłuża czas wizyty i jest on zależy od szybkości rozprzestrzeniania się środka w przewodzie pokarmowym.
Badanie rentgenowskie nie wymaga specjalnego przygotowywania. Zdarza się jednak, że masy kałowe oraz gazy mogą przeszkadzać przy ocenie obrazu. Wówczas lekarz weterynarii poprosi o możliwość wykonania kolejnego badania lecz tym razem na czczo. Jeśli zwierzę bardzo stresuje się w lecznicy i ciężko mu pozostać w jednej pozycji na czas zrobienia zdjęcia może być konieczne wcześniejsze podanie środków uspokajających. O takich okolicznościach należy poinformować lekarza przed umówieniem się na badanie.
Ocena układu kostnego w tym dysplazji wymaga często premedykacji zwierzęcego pacjenta. Taka usługa jest dodatkowo płatna gdyż nie wlicza się w podstawowe koszty badania rentgenowskiego. O konieczności podania premedykacji do badania poinformuje lekarz przed wykonaniem RTG.
Masz inne pytania?
Wszystkie wymienione usługi są dostępne w pakietach PETHELP.