Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Czipowanie u psa lub kota - jak przebiega? Ile kosztuje?

Czipowanie, czyli elektroniczne znakowanie zwierząt, to metoda umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip wielkości ziarna ryżu i ma zakodowany niepowtarzalny numer. Nie przeszkadza on zwierzęciu i jest niewidoczny gołym okiem. Wprowadza się go podskórnie w okolicy szyi lub między łopatkami. Przy pomocy specjalnego czytnika można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu zwierzęcia. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby móc podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *

Sprawdź

Czy czipowanie jest bezpieczne?

Tak, zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Wszczepiony mikroczip nie posiada baterii, nie wymaga oprogramowania i jeśli pochodzi z certyfikowanego źródła, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia zwierząt. W Polsce stosowane są dwa rozmiary mikroczipów, standardowy 2 x 12 mm oraz 1.4 x 8 mm, wykorzystywany w przypadku mniejszych zwierząt. Polimerowa powłoka pokrywająca mikroczip zapobiega dodatkowo ewentualnej migracji, a każdy wszczepiony mikroczip jest sterylny.

Kiedy warto zdecydować się na czipowanie psa lub kota?

Zawsze w sytuacji, gdy nasz pupil nie posiada czipa. Zabieg jest możliwy do wykonania w każdym wieku. Jest to najskuteczniejsza metoda znakowania i ewidencjonowania czworonogów. Metoda ta zapobiega bezdomności zwierząt. Numer mikroczipa zostaje powiązany w bazie danych z informacjami osobowymi właściciela oznakowanego zwierzęcia. Pozwala to zidentyfikować zaginionego psa lub kota. Gdy trafi np. do schroniska lub zostanie odnaleziony przez prywatną osobę, odczytanie numeru mikroczipa pozwala na odszukanie opiekuna zwierzęcia.

Jakie informacje zawiera czip dla psa lub kota?

Sam mikroczip zawiera jedynie unikalny numer, z którego część cyfr to oznaczenie kraju lub producenta czipu. Jest to 15-cyfrowy numer, który dzięki swojej unikalności daje gwarancję pełnej identyfikacji w przypadku jego rejestracji w bazie. Poza numerem mikroprocesor nie przechowuje żadnych innych danych (w tym danych osobowych, czy numeru telefonu). Dopiero podczas rejestracji podaje się dane osobowe właściciela, informacje o chorobach czy szczepieniach zwierzęcia.

Gdzie mogę wykonać zabieg?

Zabieg można wykonać w większości placówek weterynaryjnych w całej Polsce. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jeśli Twój pupil jest adoptowany ze schroniska lub fundacji najprawdopodobniej ma już wszczepiony czip. Można sprawdzić to przy pomocy czytnika (dostępnego w lecznicach, schroniskach, posiada go lokalny ekopatrol). Również książeczka lub paszport powinna zawierać informację o numerze mikroczip zwierzaka.

Jak przebiega czipowanie u psa lub kota?

Zabieg wszczepienia mikroczipa przeprowadzany jest przez lekarza weterynarii. Czip wprowadzamy pod skórę zwierzęcia przy pomocy specjalnej strzykawki. Proces trwa krótko i przypomina standardową iniekcję podskórną. Iniekcja odbywa się za pomocą jednorazowego zestawu, na który składa się igła z mikroczipem i strzykawka iniekcyjna. Po przeprowadzonym zabiegu sprawdza się przy pomocy specjalnego czytnika, czy czip znajduje się na swoim miejscu. Lekarz dobierze odpowiednią wielkość czipa do wielkości pupila. Następnie dokona wpisu do bazy danych lub przekaże informacje opiekunowi zwierzęcia, w jaki sposób może on sam wpisać czip do bazy danych.



*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

  • Ile kosztuje czipowanie psa lub kota?

    Czipowanie kosztuje od 50 do 100 zł. Cena jest zależna od rozmiaru czipa oraz tego, czy usługa ta zawiera wpisanie do bazy danych kontaktowych właściciela. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny dlatego przed wizytą warto skontaktować się i upewnić jakie będą koszty wizyty.

  • Jak długo trwa czipowanie psa lub kota?

    Procedura czipowania trwa około 10 minut.

  • Kiedy warto zaczipować psa lub kota?

    Czip powinny posiadać wszystkie wychodzące na zewnątrz zwierzęta. Aby wyrobić paszport dla zwierzaka czip jest również wymagany. Tę procedurę można wykonywać u wszystkich zwierząt, niezależnie od wieku.

  • Jak przygotować psa lub kota do czipowania?

    Usługa ta nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed przystąpieniem od procesu czipowania należy upewnić się, że dane zwierzę na pewno nie posiada już czipa.

Masz inne pytania?