Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Czyszczenie uszu u psa, kota - jak często wykonywać? Ile kosztuje?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów u psów i kotów. Narządem słuchu u zwierząt i ludzi są uszy, jednak ich budowa jest różna. Dlatego też, pielęgnacja uszu powinna zostać przeprowadzana w odpowiedni sposób. Narząd słuchu zbudowany jest z ucha zewnętrznego, czyli małżowiny usznej, która przybiera różny kształt oraz ucha środkowego i wewnętrznego. Kształt przewodu słuchowego u zwierząt przypomina literę L. Podobnie jak to ma miejsce u ludzi, w kanale słuchowym zlokalizowane są gruczoły, których zadaniem jest wytwarzanie wydzieliny usznej.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *

Sprawdź

Jak sprawdzić czy uszy są czyste?

Najlepiej systematycznie kontrolować stan uszu naszych czworonogów. Przynajmniej raz w tygodniu zajrzyj do kanału słuchowego. Sprawdź, czy nie ma w nim ciemnej woskowiny lub ciał obcych. Wnętrze małżowiny powinno być bladoróżowe i czyste, bez zapachu czy nadmiaru wydzieliny.

Co powinno mnie zaniepokoić?

Jeśli zauważysz ciemną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu lub uszy zwierzaka są tkliwe i zaczerwienione konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii. Inne objawy w przypadku chorób ucha to potrząsanie głową lub przekrzywianie je na bok, częste trzepie uszami lub ocieranie się uchem o meble/legowisko. Drapanie uszu może być oznaką występującego bólu lub świądu.

Jakie są przyczyny chorób ucha u psów i kotów?

Choroby występujące w kanale słuchowym mogą być spowodowane przez:

  • pasożyty, np. świerzb uszny,
  • grzyby – drożdżaki,
  • bakterie,
  • ciała obce, np. źdźbła, nasiona.

Często do zakażeń na tle drożdżaków lub bakterii dochodzi na skutek podrażnienia kanału słuchowego lub w wyniku alergii, która sprawia, że ucho jest bardziej podatne na infekcje.

Niezależnie od koloru wydzieliny w uchu, za każdym razem, gdy widzisz niepokojące objawy – jak najszybciej udaj się na wizytę do lekarza weterynarii.

Jak często czyścić uszy mojego zwierzaka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to kwestia indywidualna każdego zwierzęcia. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu może zależeć od różnych czynników. Już sama budowa ucha może predysponować do wystąpienia infekcji i stanów zapalnych. Problem ten dotyczy szczególnie psów z długą i zwisającą małżowiną uszną. Również zbyt wąski kanał słuchowy i obecne w nim obfite owłosienie, które blokuje dopływ powietrza sprzyja schorzeniom uszu. Występują również czynniki niezależne od samej budowy ucha, m.in. alergie, choroby dermatologiczne, wszelkiego rodzaju urazy, czy też obniżona odporność.

Czy trzeba czyścić uszy mojego zwierzaka profilaktycznie?

Wbrew pozorom nie ma potrzeby profilaktycznego czyszczenia uszu u psa lub kota. Jeśli kanał słuchowy jest drożny, a pupil nie wykazuje żadnych objawów choroby, to nie powinniśmy czyścić uszu zbyt często. Może to doprowadzić do nadprodukcji woskowiny i dalszych problemów. Najczęściej o potrzebie czyszczenia uszu informuje lekarz weterynarii w czasie wizyty. Wówczas warto zapytać o zalecaną częstotliwość zabiegu oraz zaopatrzyć się we właściwy preparat.

Gdzie mogę wykonać zabieg?

Część pupili najbardziej komfortowo czuje się, jeśli to właściciel będzie wykonywał czyszczenie w domu. Zabieg może także wykonać lekarz weterynarii lub groomer. Najlepiej za pierwszym razem zapytać o wskazówki dotyczące samodzielnego przeprowadzenia zabiegu w domu. Jak wspomniano wyżej warto wstrzymać się z czyszczeniem uszu, jeśli zwierzak nie wykazuje symptomów chorobowych. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiednie leki i preparaty bezpieczne do stosowania w uchu.


*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?