Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej

Toaleta gruczołów okołoodbytowych u psa - jak często wykonywać? Ile kosztuje?

Gruczoły okołoodbytowe to symetryczne struktury znajdujące się w okolicy odbytu u psów i kotów. Są to w zasadzie zatoki okołoodbytowe wyścielone od wewnątrz skórą, w której znajdują się liczne gruczoły, które produkują wydzielinę. Zatoki te posiadają przewody wyprowadzające, których ujście znajduje się bezpośrednio przy odbycie. Podczas defekacji zacisk mięśnia zwieracza pozwala na wydobywanie się wydzieliny z zatok. Produkowana przez te gruczoły wydzielina ma płynną lub pastowatą konsystencję o charakterystycznym i unikalnym zapachu dla każdego osobnika.

Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 59 zł/mies. *

Sprawdź

Czy trzeba opróżniać gruczoły okołodbytowe?

Fizjologicznie zwierzak opróżnia gruczoły okołoodbytowe każdorazowo przy defekacji. Istnieją jednak sytuacje, w których opróżnienie gruczołów z wydzieliny będzie utrudnione i w konsekwencji dojdzie do ich przepełnienia. Wówczas należy opróżnić zatoki poprzez ucisk mechaniczny, co pozwoli usunąć nadmiar zalegającej wydzieliny. Jeśli zwierzak nie wykazuje symptomów chorobowych, nie należy zbyt często opróżniać gruczołów, bo może dojść do zwiększonej produkcji i doprowadzimy do sytuacji, że wydzieliny będzie zbyt dużo. Natomiast jeśli wiemy, że nasz pupil ma tendencję do stanów zapalnych zatoki i problem z naturalnym ich opróżnieniem, wówczas zalecana jest regularna toaleta, aby nie dopuścić do maksymalnego przepełnienia gruczołów i zablokowania ujścia.

Co powinno mnie zaniepokoić?

Poniżej kilka objawów, które najczęściej towarzyszą chorobom gruczołów okołoodobytowych.

  • zaburzenia oddawania stolca (biegunki lub zaparcia)
  • widoczna ropa lub krew w okolicy odbytu,
  • wylizywanie okolicy odbytu,
  • skręcanie zadem na boki,
  • wygryzanie ogona,
  • ocieranie zadem o podłoże, (tzw. saneczkowanie)
  • wygryzanie sierści w okolicach odbytu lub po bokach ciała,
  • osowiałość, apatia, brak apetytu,
  • kulawizna, zaburzenia chodu,
  • gorączka.

Jeśli zauważysz którykolwiek z nich u swojego pupila, udaj się na wizytę do placówki weterynaryjnej i skontroluj stan zdrowia czworonoga!


Jakie są przyczyny chorób zatok?

Najczęstszym problemem jest przeładowanie zatok, które powstaje na skutek niedrożności przewodów wyprowadzających. Powodem mogą być zarówno uwarunkowania osobnicze, rasowe ale też choroby towarzyszące. Może dojść do rozwoju zapalenia, ropnia czy też uformowania przetoki gruczołów okołoodbytowych.

Czynniki sprzyjające problemom z gruczołami okołoodbytowymi:

  • nadwaga/otyłość,
  • alergie środowiskowe i pokarmowe,
  • niedoczynność tarczycy,
  • źle zbilansowana dieta (uboga w błonnik).


Jak często czyścić zatoki u mojego zwierzaka?

Jest to kwestia indywidualna i każdy zwierzak może mieć inne potrzeby w tym zakresie. U niektórych pacjentów toaleta jest wskazana np. co 3-4 tygodnie, podczas gdy u innych np. dwa razy do roku. Ważne jest obserwacja zachowania zwierzaka. Dosyć charakterystycznym i najczęstszym objawem przeładowania gruczołów jest tzw. saneczkowanie. Do innych objawów należą mi. in. problemy z oddawaniem kału, czy też bezproduktywne napinanie się. Możemy również zaobserwować oznaki świądu i bólu w postaci wylizywania się, wygryzania sierści popiskiwania. U psów z nawracającym zapaleniem zatok lekarz może wyznaczyć wizyty kontrolne z toaletą gruczołów np. co 2 miesiące. Na kontroli sprawdzamy ilość oraz jakość wydzieliny. W ten sposób lekarz stara się ustalić najlepszy odstęp czasowy między kolejnymi zabiegami, by nie doszło do kolejnego zapalenia czy przeładowania gruczołów.

Gdzie mogę wykonać zabieg?

Zabieg można wykonać w placówce weterynaryjnej. Dzięki temu lekarz od razu może sprawdzić stan zdrowia pupila. Na pierwszej wizycie opiekun może zapytać o wskazówki dotyczące samodzielnego przeprowadzenia zabiegu w domu. Część pupili najbardziej komfortowo czuje się, jeśli to właśnie opiekun wykona czyszczenie w domowym zaciszu. Nie jest to skomplikowane, ale wymaga nabrania wprawy. Niekiedy również groomerzy świadczą usługę podczas wizyty kosmetycznej pupila. Warto pamiętać, że zbyt częste opróżnienie gruczołów może prowadzić do nadmiernej produkcji wydzieliny.



*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.

FAQ

Masz inne pytania?