Gdzie zrealizujesz usługi?
Pakiety PETHELP, w wybranych placówkach weterynaryjnych (lista)
Ubezpieczenie PETHELP+, w dowolnej placówce weterynaryjnej
Pazury to rogowy wytwór naskórka chroniący zakończenia palców. Dodatkowo wspomagają one poruszanie się, służą do przytrzymywania oraz obrony. Psie i kocie pazury są pokrewne do ludzkich paznokci i są utworzone z tej samej substancji – keratyny. W przypadku naszych czworonogów nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, dlatego dbanie o prawidłowy stan pazurów jest bardzo ważne.
Usługa dostępna w pakietach Pethelp. Ceny pakietów od 29 zł/mies. *
SprawdźPsy mogą same ścierać pazury np. podczas spacerów lub zabawy na twardym podłożu. Koty najczęściej radzą sobie korzystając z drapaków lub innych powierzchni w domu. Dlatego też nie każdy zwierzak musi mieć obcinane pazury. Ważna jest obserwacja łap pupila, aby stwierdzić, czy nadszedł odpowiedni czas na zabieg pielęgnacyjny.
Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pupila: rodzaju podłoża, po którym spaceruje, częstotliwości jego aktywności, a także diety. Pierwszym sygnałem świadczącym o przeroście pazurów jest ich wykrzywienie i stykanie się z podłożem. Następnie może dochodzić do występowania trudności w poruszaniu. Gdy problem się pogłębia może doprowadzić do zranień, kulawizn, uszkodzenia kości palców i zniekształceń w tej okolicy. Najlepiej regularnie sprawdzać długość pazurów, choć zwykle zabieg taki wykonuje się co 3-4 tygodnie.
Zabieg może wykonać lekarz weterynarii lub groomer. Część pupili najbardziej komfortowo czuje się, jeśli to właściciel będzie wykonywał przycinanie w domu. Nie jest to trudna czynność i na pierwszej wizycie można zapytać o kilka wskazówek, które pomogą w późniejszym samodzielnym obcinaniu pazurów. Jeśli nie czujemy się na siłach wykonać go samodzielnie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Mamy wtedy pewność, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo i bez stresu dla zwierzaka.
W czasie obcinania pazurów może dojść do krwawienia. Dzieje się tak w chwili naruszenia naczyń krwionośnych, dostarczających substancji odżywczych do pazura. Najczęściej dochodzi do tego u zwierząt mających czarną pigmentację pazura lub przerośniętą miazgę pazura. Lekarz weterynarii dysponuje różnymi środkami tamującymi krwawienie. Jeśli zdarzy się, że naruszysz naczynie krwionośne w domu, zachowaj spokój. W większości przypadków krwotok ustaje po kilku minutach. Jeśli tak się nie stanie, wówczas możliwie szybko skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
*kwota płatności miesięcznej w 12 miesięcznym pakiecie PETHELP.
FAQ
Obcięcie pazurów kosztuje od 20 do 40 zł. Każda placówka weterynaryjna ustala swoje własne ceny i przed wizytą warto dopytać o koszty danej usługi.
Obcięcie wszystkich pazurów trwa ok. 5-10 min. Czas jest zależny do stopnia współpracy pupila z personelem.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania przed wizytą w gabinecie.
Masz inne pytania?
Wszystkie wymienione usługi są dostępne w pakietach PETHELP.